Prezes PKN Orlen o fuzji: Najważniejsza była zgoda Walnego Zgromadzenia

5 listopada 2021, 06:30 Energetyka

– Im lepsze porozumienie wynegocjujemy, tym krócej Komisja będzie oceniała partnera. To ważne, ponieważ Komisja musi wydać rekomendacje w tym zakresie. Można być spokojnym o terminy, najważniejsza jest zgoda Walnego Zgromadzenia – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w rozmowie z dziennikarzami.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Fot. BiznesAlert.pl
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Fot. BiznesAlert.pl

Daniel Obajtek o fuzjach PKN Orlen

– W zakresie warunków zaradczych na pewno parter zostanie wyłoniony. Mamy pełen kontakt z partnerami i Komisją, po drodze są różne rzeczy związane z wyceną i partnerami. Im lepsze porozumienie wynegocjujemy, tym krócej Komisja będzie oceniała partnera. To ważne, ponieważ Komisja musi wydać rekomendacje w tym zakresie. Można być spokojnym o terminy, najważniejsza jest zgoda Walnego Zgromadzenia. Bardzo mocno działaliśmy z Lotosem, rozmawialiśmy z wieloma funduszami, i naprawdę musieliśmy używać odpowiednich argumentów, by ich do tego przekonać. W przypadku wydzielenia rafinerii jest to 80 głosów na Walnym. Nie jest łatwo tego uzyskać w procesie, ale udało się to zrobić. Następna jest sprawa ugody podpisanej ze związkami zawodowymi. Bez tego byłby problem, były to ciężkie negocjacje, które również mają wpływ na partnera. Proces ten idzie do przodu dynamicznie w kwestiach właścicielskich. Chodzi o szereg różnych rzeczy, i nie będziemy działać pod presją czasu, na pewno niebawem znajdziemy partnera – powiedział Daniel Obajtek w rozmowie z dziennikarzami.

– To czas wielu nieprzespanych nocy. Wiele rzeczy się finalizuje. Po zgodzie Komisji jest to kwestia wycen, parytetów – około trzech miesięcy do procedowania. Jest to sprawa techniczno-giełdowo-organizacyjna. Największe obawy miałem o Zgromadzenie Walne, ale mamy to już za sobą. Jeżeli nie zepną się oczekiwania nasze i partnera, nie przeprowadzimy tego procesu. Nie jest to proces polityczny, tylko ekonomiczny. Jeśli nie będziemy mieć odpowiednich propozycji, nie przeprowadzimy tego procesu. To najtrudniejszy proces w kraju, ze względu na podejście polityczne niektórych partii do niego – dodał Obajtek.

Opracowali Michał Perzyński i Mariusz Marszałkowski

Obajtek: Fuzje Orlenu są coraz bliżej (ROZMOWA)