Prezesi koncernów naftowych i przedstawiciel rządu USA starli się o odpowiedzialność za zmiany klimatu

7 grudnia 2021, 18:00 Alert

Prezesi największych spółek energetycznych wezwali do bardziej ostrożnego odejścia od ropy i gazu w polityce energetycznej podczas tegorocznego World Petroleum Congress w Houston. Przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Energii powiedział, że branża naftowa ma moralny obowiązek wzięcia na siebie odpowiedzialności za zmiany klimatu.

Źródło: pxhere.com

Bezpieczeństwo energetyczne vs. odpowiedzialność za zmiany klimatu

Podczas World Petroleum Congress w Houston prezesi Saudi Aramco, Exxon Mobil i Chevron rzuciło oskarżenie, że globalny popyt na odnawialne źródła energii i brak inwestycji w paliwa kopalne są przyczynami niedoborów paliw i wzrostowi cen na rynkach. – Zmienność cen towarów i wpływ tego na biznes i ludzi ilustruje ryzyko, przed jakim stoimy w przypadku nierównej transformacji – powiedział Anders Opedal, dyrektor generalny Equinor.

Zastępca sekretarza ds. energii USA David Turk nie zgodził się ze stanowiskiem branży, mówiąc, że nie można odkładać kwestii związanych z klimatem. – Nie ma alternatywy dla walki ze zmianami klimatu – powiedział do publiczności w w dużej mierze pustej sali.

Konsumenci w Azji i Europie borykają się z niedoborami gazu ziemnego, węgla i energii elektrycznej ze względu na spadki produkcji, przez co ceny są najwyższe od wielu lat. W Stanach Zjednoczonych administracja Bidena skrytykowała koncerny naftowe i gazowe, zarzucając im, że przedkładają zyski nad konsumentów. Tymczasem prezesi spółek twierdzą, że napięcie między inwestowaniem w ropę i gaz, technologie redukcji emisji dwutlenku węgla a reagowaniem na inwestorów domagających się wyższych zwrotów będzie ciągłym problemem dla ich firm. Amin Nasser, dyrektor generalny Saudi Aramco, największego na świecie wydobywcy ropy, powiedział, że poczynionych zostało zbyt wiele błędnych założeń dotyczących tempa, w jakim konsumenci przestawią się na odnawialne źródła energii z ropy i gazu. – Ludzie wychodzą z założenia, że ​​istnieje właściwa strategia transformacji. Tak nie jest. Bezpieczeństwo energetyczne, rozwój gospodarczy i przystępność cenowa najwyraźniej nie cieszą się wystarczającym zainteresowaniem – powiedział Nasser.

Reuters/Michał Perzyński