Prezydenci Polski i Litwy wyrazili solidarność z Ukrainą w Kijowie

23 lutego 2022, 17:15 Alert

Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nausėda złożyli wizytę w Kijowie i spotkali się z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na znak solidarności z Ukrainą. – Apelujemy do Rosji o pokój i spokój – podkreślał Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji.

Prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy, Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski i Gitanas Nausėda. Źródło KPRP
Prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy, Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski i Gitanas Nausėda. Źródło KPRP

– Przybywamy do Kijowa na znak naszej solidarności z prezydentem Ukrainy, naszym przyjacielem Wołodymyrem Zełenskim, z zaprzyjaźnionym z naszymi narodami – narodem ukraińskim, z państwem Ukrainą, które stoi dzisiaj wobec głębokiego kryzysu i groźby potężnej rosyjskiej agresji – mówił Andrzej Duda. – Wszyscy, jak tu stoimy we trzech, jesteśmy Prezydentami państw sąsiadujących z Rosją, Rosją, która dzisiaj stanowi dla Ukrainy realne zagrożenie, ale dla nas jest także sąsiadem, do którego apelujemy o pokój i spokój – przekonywał Andrzej Duda. Prezydent ocenił, że „na naszych oczach w widoczny sposób załamuje się system bezpieczeństwa w Europie, który przez ostatnie dziesięciolecia gwarantował spokój”. – Jest to czas wielkiego testu dla europejskiej solidarności, ale także dla jedności UE i NATO – akcentował.

– W tym trudnym czasie musimy pokazać jedność, przezwyciężyć wszelkie podziały i różne spojrzenia na sytuację, musimy powiedzieć wyraźne: stop neoimperialnej polityce Rosji – przekonywał Andrzej Duda. – Mamy nadzieję, że nie dojdzie do wybuchu wojny. Apelujemy do Prezydenta Władimira Putina, do decydentów w Rosji, aby wstrzymali się od wydania rozkazu rozpoczęcia operacji zbrojnej przeciwko Ukrainie – zaznaczył.

Andrzej Duda wyraził solidarność i pełne poparcie dla Ukrainy ze strony Polski. Jednocześnie wezwał przedstawicieli Federacji Rosyjskiej do zaprzestania nielegalnych działań rażąco naruszających podstawowe zasady prawa międzynarodowego, którego także Rosja ma obowiązek przestrzegać. – We współpracy z partnerami podejmujemy wszelkie niezbędne i przewidziane normami prawa międzynarodowego kroki na rzecz wsparcia integralności terytorialnej Ukrainy. Agresja strony rosyjskiej musi spotkać się ze zdecydowaną i wszechstronną reakcją społeczności międzynarodowej, w tym w postaci poważnych sankcji politycznych i ekonomicznych – oświadczył prezydent. Dodał też, że Ukraina zasługuje na przyznanie statusu państwa kandydującego do UE.

Zełenski powiedział, że odpowiedź wspólnoty międzynarodowej na działania ze strony Rosji powinna być zdecydowana, natychmiastowa i twarda. Mówił też o decyzjach dotyczących wdrażania nowych sankcji ze strony Kanady, USA, UE. – Liczymy na zaostrzenie tych nacisków poprzez sankcje – powiedział Zełenski. Zwrócił też uwagę na decyzję Niemiec o wstrzymaniu certyfikacji dla gazociągu Nord Stream 2. – Ten projekt musi być powstrzymany całkowicie, który to projekt jest bronią, która jest już wykorzystywana przeciwko Ukrainie, wykorzystywana przeciwko całej Europie – stwierdził Zełenski. Przekonywał też, że przyszłość bezpieczeństwa europejskiego jest rozstrzygana obecnie na Ukrainie.

Prezydenci wydali wspólne oświadczenie, w którym potępili decyzję Federacji Rosyjskiej o uznaniu separatystycznych „republik ludowych” na okupowanych terenach Ukrainy.

Kancelaria Prezydenta RP/Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński