Prezydent powołał Radę ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych

30 czerwca 2021, 16:00 Alert

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. Jednym z jej zadań ma być określenie zasad sprawiedliwej transformacji energetycznej dla Polski, tak aby odejście od paliw kopalnych nie spowodowało obniżenia jakości życia Polaków.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że praca Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych na najbliższe lata ma istotne znaczenie dla Rzeczpospolitej. Zaznaczył, że jest to ciało eksperckie, w którym będą omawiane kwestie związane z transformacją energetyczną naszego kraju, „która staje się faktem, a przede wszystkim jest naszym bardzo poważnym międzynarodowym zobowiązaniem”.

– Transformacja energetyczna jest celem, który został wyznaczony, który sobie postawiliśmy i który chcemy, żeby został zrealizowany. Jest zaplanowana strategia energetyczna kraju na najbliższe dziesięciolecia, w ramach której mamy pozyskać zupełnie nowe źródło energii, jakim jest energia nuklearna, a więc planowana budowa elektrowni atomowych – stwierdził prezydent.

Rada będzie zajmować się szeroki zakresem polityki energetycznej środowiskowej. Będzie wspomagać Prezydenta RP także przy złożonych uwarunkowaniach gospodarczych po COVID. W skład rady będzie wchodzić 28 ekspertów, inżynierów środowiska – wyjaśnił Paweł Sałek doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Podkreślił, że rada będzie zajmować się także procesem transformacji energetycznej przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa dostaw energii i surowców. Podkreślił, że trwa dyskusja z Komisją Europejską jak będzie wyglądać transformacja energetyczna w Polsce. – Plan zamykania kopalń pociągnie za sobą plan zamykania energetyki konwencjonalnej co musi pociągać konkretne decyzje, które pomogą przejść przez transformację w sposób sprawiedliwy – dodał.

Polska Agencja Prasowa/Mariusz Marszałkowski

CBOS: Zmiany klimatu stanowią poważne zagrożenie dla znacznej większości Polaków