Prezydent będzie rozmawiał z Trumpem o dostawach LNG do Polski. „Oferta musi być korzystna”

4 lipca 2017, 13:00 Energetyka
duda
Donald Trump i Andrzej Duda. Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Podczas konferencji prasowej w szef Kancelarii Premiera Krzysztof Szczerski poinformował, że jednym z tematów szczytu Trójmorza będzie bezpieczeństwo energetyczne, w tym gazowe.

– Chodzi o utworzenie pewnej sieci wzajemnych powiązań energetycznych w regionie. Kluczową rolę odgrywa gazoport. Polska jest liderem kierunku dywersyfikacyjnego – powiedział Szczerski.

Prezydencki minister odniósł się także do wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa na szczycie Trójmorza. Poinformował, że w rozmowach bezpośrednich z Trumpem polskiemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie będą towarzyszyć minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Na pytanie dziennikarza o to, czy tematem rozmów będą dostawy LNG do Polski, minister odpowiedział pozytywnie. – Rezultat rozmów o dostawach LNG z USA do Polski musi być rezultatem ekonomicznie dla nas zadowalającym. Będę namawiał prezesa Woźniaka, żeby rozmowy te były prowadzone tak, aby uzyskać efekt dywersyfikacji, żeby nabyć gaz w dobrej cenie, w dobrej dacie i o dobrej jakości – powiedział naszemu dziennikarzowi Krzysztof Szczerski.

– Negocjacje biznesowe będą prowadzone równolegle do pobytu Donalda Trumpa w Warszawie. Ważne jest to, że pierwsza dostawa testowa pokazała techniczne zdolności i ekonomiczne uzasadnienie tego typu rozmów. Miałem satysfakcję ogłaszać pierwszą dostawę gazu podczas mojego pobytu w Waszyngtonie. Dzisiaj kontynuujemy to już na większą skalę. Może być to kolejnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jak mówi prezydent Duda i przedstawiciele rządu, chodzi nam o to, żeby Polska, z kimkolwiek będzie kontraktowała dostawy gazu, robiła to na zasadzie wyboru, a nie przymusu – podsumował.

– Będą dwa filary rozmów z Trumpem: gospodarka i bezpieczeństwo, w tym współpraca dotycząca bezpieczeństwa energetycznego. Chodzi o współpracę wzajemnie ekonomicznie korzystną – podkreślił polski urzędnik.

Jakóbik: Polska nie kupi LNG z USA w ciemno