Prezydent Duda spotkał się z prezydentem Gruzji

10 listopada 2017, 11:15 Alert

Rozmowy prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Gruzji Giorgi Margwelaszwilego, a następnie delegacji obu państw, dotyczyły m.in. współpracy w obszarze bezpieczeństwa w związku ze zbliżającą się kadencją Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz realizacji umowy stowarzyszeniowej z UE w kontekście zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego. Polska opowiada się za polityką „otwartych drzwi” we Wspólnocie i popiera aspiracje Tbilisi do członkostwa w UE oraz w NATO. 

Fot. Jakub Szymczuk / KPRP

„UE powinna gwarantować krajom Partnerstwa Wschodniego perspektywę członkostwa”

Przywódcy poruszyli kwestię zamrożonych konfliktów na obszarze Gruzji. – Jest to kolejny kraj szeroko rozumianej strefy poradzieckiej, na którego terytorium znajdują się obszary zamrożonych konfliktów, które destabilizują cały region Europy Wschodniej – tłumaczy szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydenci Polski i Gruzji rozmawiali także o współpracy gospodarczej. Gruzja staje się naszym największym partnerem handlowym na Kaukazie.

„W interesie Polski i UE jest to, by drzwi Unii pozostawały otwarte”

– Jest dzisiaj w polskim interesie, ale też w moim przekonaniu w interesie całej Europy, przede wszystkim Unii Europejskiej, aby drzwi UE pozostawały otwarte – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim.

Jak wskazał „UE jest dotknięta kryzysami”, a jednym z tego przejawów jest Brexit. Prezydent zauważył, że proces występowania Wielkiej Brytanii z UE trwa i będzie trwał przez najbliższe lata. – I nie oszukujmy się, Brexit jest dla UE ogromnym osłabieniem. Postawiłem taką tezę, że jeśliby przyjęto założenie, że UE się zmniejsza poprzez wystąpienie Wielkiej Brytanii i nie ma perspektywy na przyjęcie do UE nowych państw, to dla mnie oznacza początek końca Unii Europejskiej – powiedział Andrzej Duda.

Jak poinformował, chce, by przed szczytem Sojuszu w lipcu 2018 r. w Brukseli, w Warszawie odbyło się spotkanie tzw. dziewiątki bukaresztańskiej, krajów wschodniej flanki NATO. – Chcemy, żeby tam właśnie rozmawiać o tym, jakie powinny być postanowienia szczytu NATO w Brukseli i jakie powinny być decyzje, jeśli chodzi o rozwój NATO na wschodniej flance – podkreślił Andrzej Duda.

Zacieśnianie relacji między Polską a Gruzją

Było to trzecie spotkanie Dudy z Margwelaszwilim w ciągu ostatniego półrocza. W maju polska Para Prezydencka przebywała z oficjalną wizytę w Gruzji. Prezydenci obu krajów spotkali się także we wrześniu na Forum Ekonomicznym w Krynicy. W ocenie szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego częste kontakty pokazują, że Polska powróciła do utrzymywania bliskich relacji z krajami Kaukazu.

– To był świadomy wybór pana prezydenta, by zintensyfikować te relacje, by przywrócić je do poziomu z czasów prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego – powiedział prezydencki minister.

KPRP/Polska Agencja Prasowa