EnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Problemy Elektrowni Bełchatów nie miały związku z upałem

Elektrownia Bełchatów / fot. Wikimedia Commons

Bieżąca sytuacja w sektorze elektroenergetycznym oraz ograniczenia w dostawach i poborze energii to główny temat spotkania ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. Spotkanie,  w którym udział wziął także Prezes PSE Henryk Majchrzak, odbyło się 11 sierpnia 2015 r. w MG.

Wicepremier Piechociński podkreślił, że jest szansa na złagodzenie ograniczeń dotyczących dostaw prądu. – Apeluję jednak o racjonalną postawę obywatelską i dalsze rozważne korzystanie z urządzeń elektrycznych – powiedział.

Obecny na konferencji prezes Polskich Sieci Energetycznych Henryk Majchrzak poinformował, że zrezygnowano z obowiązującego jeszcze wczoraj 20. stopnia zasilania. – Do pracy wracają kolejne bloki energetyczne. Dzięki temu możemy zmniejszać ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej – powiedział Majchrzak. Prezesowi PSE chodziło o to, że  jak  podała PGE GiEK, Elektrownia Bełchatów rozpoczęła uruchamianie bloku nr 10, a w okolicach południa 11 sierpnia miała rozpocząć  uruchamianie dwóch kolejnych bloków, w tym bloku 858 MW.

Wyłączenia w jednostkach wytwórczych PGE GiEK, w tym w Elektrowni Bełchatów – jak podano w komunikacie spółki – nie były spowodowane sytuacją meteorologiczną, a innymi niezależnymi przyczynami technicznymi. „Nasze elektrownie korzystają z zamkniętego obiegu chłodzenia, w związku z tym upały i niski poziom wód nie stwarzają zagrożenia wyłączeniami mocy” – poinformowała PGE GiEK.

Z powodu upału i problemów z chłodzeniem odłączone zostały m.in.bloki w jednostkach w Kozienicach, Połańcu, Stalowej Woli i to z tej przyczyny wprowadzono stopnie zasilania czyli ograniczenia dostaw i poboru energii.

Szef resortu gospodarki poinformował , że Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące. dostaw energii elektrycznej. – Ze względu na wysokie temperatury i niski stan wód w zbiornikach wodnych, od dziś do końca sierpnia będą obowiązywały ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dla odbiorców o mocy umownej powyżej 300 kW, czyli m.in. fabryk lub hut – powiedział. – Ograniczenia nie obejmą odbiorców indywidualnych – dodał.

(Opracowała: Teresa Wójcik)

 


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X