Projekt strategii wodorowej trafił do konsultacji. Ma dać konkurencyjność i dekarbonizację

14 stycznia 2021, 09:15 Alert

Ministerstwo klimatu i środowiska oddaje projekt strategii wodorowej do konsultacji publicznych.

Michał Kurtyka na konferencji o strategii wodorowej. Fot. Wojciech Jakóbik
Michał Kurtyka na konferencji o strategii wodorowej. Fot. Wojciech Jakóbik

– Trwa wyścig globalny w sektorze wodorowym. Polska musi rozwijać kompetencje w tej sprawie w celu utrzymania konkurencyjności gospodarki przy poszanowaniu środowiska – mówi Michał Kurtyka. Gospodarka wodorowa ma zwiększyć konkurencyjność i wesprzeć sprawiedliwą transformację energetyczną. Minister zapewnił, że liczy na aktywny udział zainteresowanych w konsultacjach publicznych strategii wodorowej. – Oddajemy do Państwa oceny ten dokument strategiczny – powiedział. – Liczymy na to, że wspólnie będziemy w stanie wypracować kształt dokumentu odpowiadający naszym ambicjom.

Wodór to nośnik energii oraz przyszłościowo filar gospodarki światowej i transformacji energetycznej w naszym kraju – powiedział pełnomocnik rządu do spraw gospodarki wodorowej w kancelarii premiera Krzysztof Kubów. – Zmniejszenie niepewności popytu na technologie wodorowe i sam wodór pozwoli na dynamiczny rozwój ich w naszym kraju – dodał. Jego zdaniem to szansa na wejście Polski do czołówki rozwoju gospodarki tego typu. Uważa, że technologie wodorowe wesprą również dekarbonizację polskiego miksu energetycznego oraz transformację Śląska.

– Projekt strategii wodorowej można znaleźć na stronie ministerstwa – zdradził wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu do spraw Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska. Przypomniał, że spółki państwowe już przygotowują projekty wodorowe. Wymienił w tym kontekście PKN Orlen, Grupę Lotos, Grupę Azoty i Tauron. Konsultacje publiczne mają trwać 30 dni. – Ten dokument nie jest zamknięty. Liczymy na włączenie się przedstawicieli świata nauki i biznesu – zapewnił Zyska. – To element Nowego Polskiego Ładu. Oprócz strategii wodorowej przygotowujemy ustawę prawo wodorowe oraz polską umowę sektorową z przedstawicielami nauki, think-tanków, administracji rządowej i samorządowej. Jej celem jest maksymalizacja udziału polskich przedsiębiorców – zdradził uczestnik konferencji.

Wojciech Jakóbik

Zyska: Strategia wodorowa Polski pomoże stworzyć nowy przemysł (ROZMOWA)