Projekt wsparcia dla ogrzewających peletem i olejem ma trafić do Sejmu jesienią

25 lipca 2022, 11:30 Alert

Wczesną jesienią do Sejmu powinien trafić projekt wsparcia dla osób ogrzewających domy peletem i olejem, wynika z wypowiedzi wiceminister klimatu i środowiska Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej. W jej ocenie część proponowanych rozwiązań może wymagać uzgodnień z Unią Europejską.

Projekt wsparcia dla ogrzewających peletem i olejem

– Myślimy nad rozwiązaniami również dla innych grup, które ogrzewają swoje domy innymi nośnikami energii. Tutaj mówimy o pelecie, o oleju i te rozwiązania w takim międzyresortowym zespole są wypracowywane i myślę, że to jest kwestia tygodni, kiedy będziemy chcieli je przeprocedować – powiedziała Łukaszewska-Trzeciakowska w programie Graffiti w Polsat News.

Pytana, kiedy projekt pojawi się w Sejmie, powiedziała „mamy nadzieję, że będzie to zaraz wczesną jesienią”. – Część będzie wymagała pewnie współpracy z Unią Europejską, bo tam w niektórych sytuacjach jest ryzyko pomocy publicznej. Musimy wynegocjować z naszymi partnerami unijnymi zniesienie tego ryzyka czy zredukowanie tego ryzyka – podkreśliła. Wskazała, że o konkretnych rozwiązaniach, dotyczących zakresu i formy wsparcia będzie informować, kiedy konkretne rozwiązania zostaną wypracowane.

Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, która zakłada wsparcie dla gospodarstw ogrzewających swoje domy węglem na poziomie 3 tys. zł na gospodarstwo.

ISB News/Michał Perzyński

Łukaszewska-Trzeciakowska: Dystrybucja węgla wymaga solidnej logistyki