Projekty gazowe będą mogły nadal korzystać z pomocy

22 stycznia 2020, 15:00 Alert
Budowa gazociągu Strachocina – Pogórska Wola. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Budowa gazociągu Strachocina - Pogórska Wola. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Członkowie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego głosowali za odrzuceniem sprzeciwu wobec niedawno opublikowanej listy projektów, będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI). Chodzi m.in. o projekty dotyczące rozbudowy infrastruktury gazowej – gazociąg Baltic Pipe czy rozbudowę terminalu LNG.

Projekt usunięcia

Europosłowie Partii Zielonych złożyli projekt usunięcia z listy inwestycji w ramach wspólnego zainteresowania projektów gazowych. Sprzeciw został zgłoszony przez posłankę Marie Toussaint. Wezwała ona do odrzucenia całej listy PCI.

Jednak eurodeputowani komisji odrzucili sprzeciw stosunkiem 54 głosów do 17, przy dwóch wstrzymujących się. Podmioty rozwalniające projekty PCI mogą ubiegać się o finansowanie z 5,35 mld euro w ramach instrumentu „Łącząc Europę”, który działa do końca 2020 roku. W momencie publikacji listy w październiku ubiegłego roku, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii energetycznej Marosz Szefczovicz powiedział, że lista pomoże Europie w budowie „silnych i dobrze połączonych sieci w celu zwiększenia bezpieczeństwa dostaw”.

Lista PCI obejmuje projekty takie jak: projekt terminali LNG Shannon w Irlandii, Krk LNG w Chorwacji; połączenie gazowe między Polską a Słowacją; połączenie między Grecją a Bułgarią (IGB); rozbudowa bułgarskiego magazynu gazu Chiren; korytarz gazowy BRUA z Bułgarii na Węgry; gazociąg TAP z Grecji do Włoch oraz gazociąg EastMed łączący Izrael i Cypr z Grecją.

Wniosek o odrzucenie listy zostanie także złożony na sesji plenarnej całego parlamentu w lutym.

Platts/Bartłomiej Sawicki

Eksperci: Inwestycje w infrastrukturę gazową w UE mogą okazać się niepotrzebne