AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.

Ceny energii dobijają przemysł, ale rząd chce zapewnić wsparcie

Pracownicy Fot. Freepik

Pracownicy Fot. Freepik

Przemysł jest jedną z największych ofiar kryzysu energetycznego. Sektor jest uzależniony od cen dostaw energii, a jej wzrost wywołuje skok cen materiałów, który napędzają inflację. Jednak rząd zamierza wprowadzić mechanizm wsparcia dla przemysłu energochłonnego.

Rząd ma zająć się dzisiaj projektem uchwały Rady Ministrów dotyczącym wsparcia dla przemysłu energochłonnego w związku z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 roku, wynika z porządku obrad Rady Ministrów.

Projekt uchwały, przygotowywany w ministerstwie rozwoju i technologii, zakłada udzielanie wsparcia na częściowe pokrycie kosztów wzrostu cen energii i gazu poniesionych w 2023 roku.

W celu większego wsparcia płynności, pomoc będzie wypłacana w dwóch turach – za pierwsze i za drugie półrocze 2023 roku. Zaplanowany budżet przeznaczony na udzielenie pomocy przedsiębiorcom w ramach programu wynosi 5,5 mld zł.

Interesujące jest, że to nie pierwszy mechanizm rządowego wsparcia dla sektora. Za rok ubiegły w ramach wsparcia dla branż energochłonnych w związku ze wzrostem cen gazu i energii elektrycznej udzielono pomocy 195 podmiotom na łączną kwotę 2,3 mld zł. Wolumen energii elektrycznej, której zakup został dofinansowany w programie wyniósł 12,5 terawatogodzin (TWh), a ilość gazu ziemnego – 28 TWh.

Największe kwoty wsparcia trafiły do sektorów hutnictwa metali (ok. 702 mln zł), chemicznego (ok. 460 mln zł), ceramicznego i wyrobów ogniotrwałych (ok. 396 mln zł) oraz produkcji szkła (ok. 281 mln zł).

IBSnews / Jacek Perzyński

PGNiG od września obniży ceny gazu przedsiębiorcom i zapowiada niespodziankę


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...
Friedrich Merz, przyszły kanclerz Niemiec. Fot.: PAP / EPA / Clemens Bilan

Lobbyści mogli mieszać przy niemieckiej umowie koalicyjnej

Niemiecka telewizja publiczna ZDF podaje, że do rozmów koalicyjnych wiosną tego roku w Niemczech między CDU/CSU i SPD dopuszczono lobbystów. Według...

Udostępnij:

Facebook X X X