AlertEnergetykaOnetOZEWykop

Rusza przetarg na port instalacyjny offshore w Świnoujściu

Rusza przetarg na port instalacyjny w Świnoujściu, który posłuży budowie farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Jest on niezbędny m.in. do przeładunku, składowania i montażu elementów morskich turbin.

Port Szczecin-Świnoujście, jeden z największych kompleksów portowych w Polsce, ogłosił przetarg na rozbudowę zdolności przeładunkowej na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej. Na jego terenie ma powstać terminal instalacyjny, który posłuży budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

– Przedsięwzięcie polega na budowie Terminalu Instalacyjnego w Świnoujściu dla obsługi Morskich Farm Wiatrowych (MFW) oraz innych ładunków ponadgabarytowych. Planowany terminal przeznaczony będzie głównie do przeładunku, składowania i wstępnego montażu elementów morskich turbin wiatrowych oraz serwisowania eksploatowanych turbin wiatrowych szczególnie w okresie budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku oraz również do przeładunku i składowania innych ładunków ponadgabarytowych, przestrzennych, ciężkich lub zjednostkowanych – czytamy w załączniku do postępowania przetargowego.

Port ma być gotowy do pracy na przełomie 2024 i 2025 roku, a jego budowa ruszyć jeszcze w tym roku. Plany związane z offshore w Polsce obejmują również budowę portu serwisowego w Łebie, który zajmie się obsługą dużych jednostek, transportujących elementy farm wiatrowych, takie jak turbiny, ich wieże oraz fundamenty.

Warto dodać, że pod koniec 2022 roku duński Vestas ogłosił, iż wybuduje fabrykę w Szczecinie, w której będzie produkował elementy turbin na potrzeby Baltic Power, projektu PKN Orlen. Współpraca z Duńczykami obejmuje dostarczenie i instalację turbin oraz zapewnienie ich pełnego serwisu przez okres do 15 lat. Fabryka, która ma zatrudniać około 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku.

Jędrzej Stachura

Jest poradnik jak założyć mikroinstalację OZE i produkować własną energię elektryczną


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...

Austria drogo zapłaci za nieosiągnięcie celów klimatycznych

Austriackie ministerstwo finansów zleciło firmie Kommunalkredit Public Consulting analizę konsekwencji niedotrzymania celów klimatycznych na 2030 rok. Z tej analizy wynika,...

Udostępnij:

Facebook X X X