AlertEnergetykaOZE

Rusza przetarg na port instalacyjny offshore w Świnoujściu

Rusza przetarg na port instalacyjny w Świnoujściu, który posłuży budowie farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Jest on niezbędny m.in. do przeładunku, składowania i montażu elementów morskich turbin.

Port Szczecin-Świnoujście, jeden z największych kompleksów portowych w Polsce, ogłosił przetarg na rozbudowę zdolności przeładunkowej na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej. Na jego terenie ma powstać terminal instalacyjny, który posłuży budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

– Przedsięwzięcie polega na budowie Terminalu Instalacyjnego w Świnoujściu dla obsługi Morskich Farm Wiatrowych (MFW) oraz innych ładunków ponadgabarytowych. Planowany terminal przeznaczony będzie głównie do przeładunku, składowania i wstępnego montażu elementów morskich turbin wiatrowych oraz serwisowania eksploatowanych turbin wiatrowych szczególnie w okresie budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku oraz również do przeładunku i składowania innych ładunków ponadgabarytowych, przestrzennych, ciężkich lub zjednostkowanych – czytamy w załączniku do postępowania przetargowego.

Port ma być gotowy do pracy na przełomie 2024 i 2025 roku, a jego budowa ruszyć jeszcze w tym roku. Plany związane z offshore w Polsce obejmują również budowę portu serwisowego w Łebie, który zajmie się obsługą dużych jednostek, transportujących elementy farm wiatrowych, takie jak turbiny, ich wieże oraz fundamenty.

Warto dodać, że pod koniec 2022 roku duński Vestas ogłosił, iż wybuduje fabrykę w Szczecinie, w której będzie produkował elementy turbin na potrzeby Baltic Power, projektu PKN Orlen. Współpraca z Duńczykami obejmuje dostarczenie i instalację turbin oraz zapewnienie ich pełnego serwisu przez okres do 15 lat. Fabryka, która ma zatrudniać około 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku.

Jędrzej Stachura

Jest poradnik jak założyć mikroinstalację OZE i produkować własną energię elektryczną


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X