Przewozy Regionalne zmodernizują i zakupią nowy tabor dzięki przyznanemu przez konsorcjum banków kredytowi o wartości 629 mln zł. W środę w Warszawie podpisano w tej sprawie umowę kredytową.
Konsorcjum banków tworzą Bank Gospodarstwa Krajowego PKO BP i BZ WBK.
Prezes Przewozów Regionalnych Krzysztof Mamiński poinformował, że spółka dzięki kredytowi zmodernizuje 36 Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych, zakupi 10 nowych EZT i 3 autobusy szynowe.
– Konsorcjum banków obdarzyło nas zaufaniem, ale nie dlatego że nas lubią, tylko dlatego że uwierzyli, iż realizowany przez nas program naprawczy jest realnym programem i dajemy gwarancje, że udzielony kredyt zostanie prawidłowo zrealizowany i spłacony w ustalonych terminach – powiedział Mamiński.
– To największy program modernizacyjny spółki w jej 15 letniej historii. To wszystko robimy nie dla spółki, tylko dla swoich klientów, którzy dla nas są najważniejsi. Poprawiając komfort podróży – dodał.
Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński podkreślił, że kredyt będzie „istotnym impulsem dla rozwoju spółki”.
– Pozwoli jej lepiej konkurować na rynku. To nie jest tylko inwestycja w spółkę, ale także w Polski przemysł kolejowy – powiedział Kościński.
Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński podkreślił, że spółka odzyskuje zaufanie rynku.
– Przewozy Regionalne po pierwszym półroczu mają dodatni wynik na wszystkich rodzajach działalności. To bardzo dobry prognostyk, jeśli chodzi o jej rozwój – dodał.
Wskazał, że Przewozy Regionalne wożą największą grupę pasażerów w Polsce.
– Dlatego ta inwestycja w tabor ma znaczenie – zaznaczył.
Kredyt został udzielony na 7 lat. Pierwsze zakupione pociągi przez spółkę powinny zacząć wozić pasażerów w przyszłym roku. A zmodernizowany tabor powinien pojawić się na torach najpóźniej w 2018 r.
Wiceprezes BGK Włodzimierz Kocon powiedział, że jest to bardzo ważny projekt. „BGK wspiera rozwój polskiej gospodarki, a ten projekt wpisuje się w strategię banku i ten cel realizuje. Kredyt w znaczący sposób poprawić funkcjonowanie Przewozów Regionalnych” – dodał.
Przewozy Regionalne powstały w 2001 r. na bazie sektora Przewozów Pasażerskich PKP. W grudniu 2008 r. zostały wydzielone z Grupy PKP, a udziałowcami spółki zostały samorządy wszystkich województw.
Od 30 września 2015 r. właścicielem większości udziałów (50 proc. i jeden udział) jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Zdecydowana większość usług świadczonych przez spółkę to działalność o charakterze misji publicznej.
Przewozy Regionalne to największy w Polsce kolejowy przewoźnik pasażerski, którego udział w rynku przewozów kolejowych sięga 28 proc. Każdego dnia na tory wyjeżdża ok 1 600 pociągów spółki, którymi codziennie podróżuje ok 220 tys. pasażerów.
Polska Agencja Prasowa