Przez porozumienie z Iranem WTI spadło poniżej 50 dolarów za baryłkę

21 lipca 2015, 07:01 Alert
ONZ

(RBC Ukraina/Wojciech Jakóbik)

Cena amerykańskiej ropy WTI na nowojorskiej giełdzie po raz pierwszy od kwietnia 2015 roku spadła poniżej 50 dolarów za baryłkę. O 7 rano polskiego czasu sierpniowe dostawy kosztowały 49,99 dolarów. Dostawy na wrzesień kosztowały niewiele ponad 50 dolarów.

Analitycy oceniają, że to skutek ogłoszenia Iranu, że po zniesieniu sankcji zachodnich zamierza wrócić z eksportem ropy naftowej na światowe rynki. Będzie to możliwe po realizacji zapisów porozumienia z 14 lipca w Wiedniu, gdzie Teheran oraz kraje Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy (P5+1) podpisały warunki utrzymania cywilnego charakteru irańskiego programu atomowego w zamian za stopniowe znoszenie obostrzeń.

20 lipca Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję pochwalającą porozumienie. Pierwsze sankcje zostaną zniesione nie wcześniej niż za 90 dni, kiedy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zaraportuje o pierwszych postępach implementacji układu. Jeżeli Iran złamie porozumienie, Rada będzie miała 30 dni na przyjęcie rezolucji o powrocie sankcji. Jeśli jej nie przyjmie, zostaną one przywrócone automatycznie.