Na terenie Polski Wschodniej praktycznie brak inicjatyw związanych z projektami elektrowni o systemowym znaczeniu. Zrezygnowano przynajmniej na razie z budowy nowego bloku w elektrowni Ostrołęka. Naszym zdaniem niekorzystne są też wnioski, jakie padły na odbytym w Białymstoku Wschodnim Kongresie Gospodarczym, zmierzające do pozbawienia ważnego i dużego regionu Polski rozwiniętego systemu energetycznego, a tym samym szans rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego.
Jedna z debat przeprowadzonych podczas pierwszego dnia trwającego w Białymstoku Wschodniego Kongresu Gospodarczego została poświęcona Energetyce w Polsce Wschodniej. Jej uczestnicy starali się odpowiedzieć szczególnie na pytanie, czy stan infrastruktury wytwórczej i sieciowej jest adekwatny do potrzeb, czy może jednak uzasadnione jest twierdzenie, że Polska Wschodnia to biała plama na energetycznej mapie Polski i inwestycje w tym regionie wymagają zintensyfikowania. Okazało się, że to biała plama do zamazania na Zielono.
– Bliskość źródeł paliw to niestety jest czynnik, który gra na niekorzyść, jeżeli chodzi o Polskę Wschodnią. Poza wyjątkiem okolic Lublina węgla tutaj nie ma, a jeśli chodzi o gaz, to sytuacja też nie jest korzystna. Natomiast, jeżeli chodzi o energetykę nuklearną, to wiadomo, że żadna z lokalizacji, które są na krótkiej liście, nie znajduje się na terenie Polski Wschodniej. Natomiast jest zestaw technologii, który można powiedzieć, że jest blisko Polski Wschodniej, a mianowicie energetyka odnawialna. Wydaje się, że to jest potencjalnie ta technologia, która ma duży sens, jeśli chodzi o rozwój w Polsce Wschodniej. Należy zwrócić uwagę, że m.in. struktura konsumpcji energii w regionie, która jest niekorzystna z punktu widzenia budowy dużych źródeł systemowych, akurat dla mocy OZE jest interesująca – ocenił Mariusz Przybylik, lider Sektora Energetycznego A.T. Kearney.
– Polska Wschodnia charakteryzuje się niższą gęstością odbioru na przysłowiowy metr kwadratowy niż inne obszary Polski. Stąd infrastruktura we wschodniej i północno- wschodniej Polsce jest znacznie uboższa względem innych obszarów. Niemniej jednak sieć przesyłowa jest obecnie wystarczająca, żeby zasilać obszar Polski Wschodniej.(…) W mojej opinii stan sieci przesyłowej jest adekwatny do zapotrzebowania w regionie, a PSE, uwzględniając przyszłość oczywiście, zaplanowały rozwój sieci tak, aby sprostać – mówił Włodzimierz Mucha, dyrektor Departamentu Rozwoju Systemu PSE.
PSE realizuje w Polsce Wschodniej wiele inwestycji związanych m.in. z budową mostu energetycznego Polska-Litwa. Będą one trwały w latach 2014-2015, ale też i później sięgając w czasie do 2020 roku. Szczebel niżej, czyli na poziomie sieci dystrybucyjnej, Polska Wschodnia to w przeważającej części domena PGE Dystrybucja z siedzibą w Lublinie. Firma działa na obszarze około 122 tys. km2, a obsługuje około 5,2 mln odbiorców. .