Na dzisiejszym posiedzeniu w Sejmie ( 15.11.) Podkomisja Nadzwyczajna ds. Projektu Ustawy o Rynku Mocy jednogłośnie przyjęła 59 rządowych poprawek do projektu.
Jak zapowiedział przewodniczący Podkomisji poseł Wojciech Zubowski (PiS) – po opracowaniu całości dokumentu ( z wprowadzeniem poprawek ) w przyszłym tygodniu, prawdopodopodobnie we wtorek ( 21.11) odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji ds Energii i Skarbu Państwa, które zaakceptuje wprowadzone poprawki. Należy się spodziewać, że drugie czytanie projektu ustawy o rynku mocy odbędzie się na 52 posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się 22 listopada.
Poprawki rządowe zgłaszał dyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Energii Tomasz Dąbrowski. Zasadnicze znaczenie mają poprawki wynikające z negocjacji notyfikacyjnych strony polskiej modelu aukcji oraz udziału w rynku mocy zagranicznych jednostek mocowych. Zmiana modelu aukcji na jednokoszykowy nastąpiła zgodnie z wymogiem KE, aby zwiększyć konkurencyjność w dostępie do mechanizmu mocowego. Do tego zamiast aukcji biletowej zostanie wprowadzona aukcja wstępna. Inne poprawki mają na celu lepsze usytuowanie strony popytowej.
Duża grupa poprawek rządowych ma charakter uściślający i terminologiczny.
Przedstawiciel Urzędu Regulacji Energii zapowiedział, że URE przedstawi swoje poprawki na posiedzeniu Komisji w ramach debaty na całością projektu.
Pewne wątpliwości wzbudziła poprawka rządowa do art. 99 projektu ustawy o rynku mocy dotycząca ulg w opłacie mocowej dla przedsiębiorstw z branż energochłonnych. Ulgi te mają zostać wprowadzone po zakończeniu drugiej fazy negocjacji z Komisją Europejską. Jest to związane z prowadzonymi pracami KE nad Rozporządzeniem o Wewnętrznym Rynku Energii. Oznaczałoby to, że w ustawie o rynku mocy nie znajdzie się zapis o tych ulgach. Przedstawiciel branży hutniczej wyraził obawę, że „ulgi w opłacie mocowej w ogóle nie będą obowiązywać.”. Dyrektor Dąbrowski zapewniał, że „rząd umie negocjować z KE trudne problemy i zanim zacznie obowiązywać opłata mocowa, odpowiednie przepisy o ulgach dla przemysłów energochłonnych będą zagwarantowane prawnie”. W związku z tymi wątpliwościami poseł Sitarski (Kukiz15) zapowiedział złożenie na piśmie odpowiedniej poprawki na posiedzeniu sejmowej Komisji ds Energii i Skarbu Państwa.
Teresa Wójcik