PSE mają decyzję środowiskową na potrzeby linii Trębaczew-Rokitnica

24 maja 2024, 13:45 Alert

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) otrzymały decyzję środowiskową na potrzeby budowy linii 400 kV Trębaczew-Rokitnica. Projekt obejmuje budowę ponad stukilometrowej, dwutorowej linii elektroenergetycznej, która połączy stację Trębaczew, zlokalizowaną w pobliżu elektrowni Bełchatów, z nową stacją Rokitnica w Zabrzu.

Zdjęcie: Polskie Sieci Elektroenergetyczne
Zdjęcie: Polskie Sieci Elektroenergetyczne

PSE uzyskały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy linii 400 kV Trębaczew – nacięcie linii Joachimów (Rokitnica) – Wielopole. Projekt ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz poprawę efektywności przesyłu energii w południowej Polsce – podaje spółka w komunikacie.

Projekt obejmuje budowę 110-kilometrowej dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV, która połączy stację Trębaczew, zlokalizowaną w pobliżu elektrowni Bełchatów, z nową stacją Rokitnica w Zabrzu. Realizacja tej inwestycji jest częścią programu przebudowy najdłuższego ciągu liniowego 400 kV w Polsce, biegnącego od Zgorzelca (SE Mikułowa) do Częstochowy (SE Joachimów). Tworzące ten układ linie zostały wybudowane w latach 60. XX wieku i wymagają zastąpienia jej nowszą infrastrukturą oraz zmiany układu sieciowego na południu Polski. Częścią tego zadania są m.in. ukończone nowe linie 400 kV Mikułowa – Czarna i Czarna – Pasikurowice oraz będąca w budowie linia 400 kV Mikułowa – Świebodzice – czytamy.

Przyznanie decyzji środowiskowej oznacza, że projekt spełnia wymogi zawarte w przepisach z zakresu ochrony środowiska. PSE podkreślają, że proces pozyskania decyzji był poprzedzony szerokimi konsultacjami społecznymi oraz współpracą z lokalnymi władzami i instytucjami. Inwestycja potrzebuje jeszcze decyzji lokalizacyjnej i pozwolenia na budowę, co pozwoli rozpocząć prace. Według planu, linia ma zostać ukończona w 2028 roku.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne / Jędrzej Stachura

PSE i Budimex podpisały umowę na modernizację stacji elektroenergetycznej Piła Krzewina