PSE i Budimex podpisały umowę na modernizację stacji elektroenergetycznej Piła Krzewina

22 maja 2024, 14:15 Alert

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podpisały umowę z firmą Budimex na rozbudowę i modernizację kluczowej stacji elektroenergetycznej Piła Krzewina 110/220/400 kV. Kontrakt opiewa na ponad 232 mln zł i ma na celu znaczące wzmocnienie krajowej sieci energetycznej.

Sieci elektroenergetyczne. Źródło: freepik
Sieci elektroenergetyczne. Źródło: freepik

Stacja Piła Krzewina, wybudowana w latach 70., zostanie zmodernizowana i wyposażona w nowe technologie. Projekt obejmuje budowę trzech nowych gałęzi rozdzielni 400 kV oraz instalację dwóch autotransformatorów 400/110 kV. Ponadto, linia Piła Krzewina – Plewiska, która obecnie pracuje na napięciu 220 kV, zostanie przełączona na napięcie 400 kV. Modernizacja stacji umożliwi efektywne wyprowadzenie mocy z morskich farm wiatrowych oraz planowanej elektrowni jądrowej w głąb kraju. Projekt jest finansowany ze środków Instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF).

Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają do pierwszego kwartału 2028 r. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie realizowane dla PSE przez firmę Budimex. Po zakończeniu projektu, stacja Piła Krzewina wraz z przyłączonymi liniami 400 kV staną się kluczowymi elementami infrastruktury przesyłowej, niezbędnymi do zapewnienia stabilnych dostaw energii do zachodniej i północnej Polski.

– Rozbudowa i modernizacja stacji elektroenergetycznej Piła Krzewina to istotny krok w kierunku wzmocnienia krajowej sieci przesyłowej. Dzięki tej inwestycji zwiększymy niezawodność dostaw energii oraz umożliwimy efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – powiedział przedstawiciel PSE.

Budimex podkreśla znaczenie projektu dla rozwoju infrastruktury energetycznej kraju. „Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do modernizacji polskiej sieci energetycznej. To wyzwanie, ale również ogromna odpowiedzialność, którą zamierzamy zrealizować z pełnym zaangażowaniem” – stwierdził przedstawiciel Budimex.

Inwestycja w modernizację stacji Piła Krzewina jest częścią szerszego programu rozwoju infrastruktury energetycznej w Polsce, mającego na celu zapewnienie stabilnych i niezawodnych dostaw energii elektrycznej oraz integrację odnawialnych źródeł energii z krajową siecią.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne / Mateusz Gibała

Jakóbik: Polska wzmocni obronę energetyki czasów przedwojennych