PSEW proponuje wydłużenie terminu dostarczenia energii z nowych farm wiatrowych

23 marca 2020, 18:00 Alert

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przesłało uwagi do przygotowywanej specustawy, której celem jest przeciwdziałanie skutkom gospodarczym COVID-2019. Uwagi zakładają wydłużenie o maksymalnie 12 miesięcy czasu na dostarczenie pierwszej energii do sieci dla nowych mocy wiatrowych – podała organizacja.

for. Pixabay

Koronawirus wpływa na tempo realizacji inwestycji 

Opóźnienia logistyczne w europejskim łańcuchu dostaw nakładają się na wcześniej obserwowane spowolnienie produkcji przemysłowej w Chinach. – Dodatkowo, przy coraz większej liczbie osób objętych kwarantanną, liczymy się także z możliwością opóźnień w realizacji prac serwisowych i instalacyjnych. Dlatego polska branża wiatrowa, która po aukcjach w 2018 i 2019 r. realizuje największe w historii inwestycje w nowe moce OZE, jest zmuszona prosić o przesunięcie terminów ustawowych na dostarczenie pierwszej energii do sieci – powiedział prezes PSEW Janusz Gajowiecki komunikacie w przesłanym redakcji.

Rapacka: Koronawirus spowalnia rozwój OZE przez zależność od Chin

Propozycje zmian

PSEW proponuje, by inwestorzy powołując się na stan zagrożenia epidemicznego, sami musieliby określić wielkość opóźnienia i wnioskować o zmianę harmonogramu do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nie później niż do końca 2021 roku. Taki wniosek można byłoby złożyć tylko raz. Wydłużone terminu miałyby objąć farmy z kontraktem wygranym w aukcjach, dla których niedotrzymanie zadeklarowanych wcześniej terminów jest zagrożone karą finansową, ale także te budowane w oparciu o mechanizmy rynkowe.

– Dzisiaj widzimy ryzyko niedotrzymania terminów przez kilka podmiotów, które na rynku polskim podjęły się zabezpieczenia swojej inwestycji bez udziału państwowych subsydiów. Chodzi o inwestycje w farmy wiatrowe powstające w oparciu o korporacyjne umowy sprzedaży energii pomiędzy producentem, a bezpośrednim odbiorcą czystej energii – powiedział prezes.

Wyłączyć spod kwarantanny członków ekip serwisowych

PSEW proponuje także, że ze względu na podjęte działania mające na celu zahamowanie rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2, sparaliżowane zostały prace polskich firm serwisowych i instalacyjnych. Ekipy polskich firm serwisowo-instalacyjnych, które realizują inwestycje w Europie, mają dziś zakaz swobodnego przemieszczania się do innych krajów europejskich. – Chociaż branża wiatrowa rozumie zasadność wprowadzenia takich środków prewencyjnych, to jednocześnie zwraca uwagę na możliwą utratę konkurencyjności polskich wykonawców. Dlatego PSEW widzi konieczność wprowadzenia do specustawy możliwości wyłączenia spod kwarantanny członków ekip serwisowych realizujących prace w krajach UE, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kierowców prowadzących pojazdy w międzynarodowym transporcie drogowym – czytamy w komunikacie.

Aukcje OZE w 2020 roku? 

Branża wiatrowa analizuje także możliwości przeprowadzenia aukcji OZE, które rząd zapowiedział na 2020 rok.  Miały być przeprowadzone dwie tury aukcji w koszyku wiatrowo-fotowoltaicznym w czerwcu i grudniu tego roku. – Jedno jest pewne. Pomimo widocznego już dziś w gospodarce spowolnienia nie możemy rezygnować z ambicji związanych z transformacją polskiej energetyki. Tylko zwiększanie udziału zielonej energii w krajowym miksie energetycznym, w tym stały przyrost najtańszych źródeł wiatrowych, może zapewnić konkurencyjność polskiej gospodarki w przyszłości – można przeczytać w zakończeniu.

PSEW/BiznesAlert.pl