EnergetykaGaz.

Polska Spółka Gazownictwa zbuduje 60 kilometrów gazociągu w województwie łódzkim

Jak podkreśliła w komunikacie spółka, budowa gazociągu wysokiego ciśnienia Łyszkowice-Koluszki-Brzeziny-Łódź jest największą inwestycją PSG realizowaną na terenie województwa łódzkiego. Ma ona zwiększyć możliwości dystrybucyjne paliw gazowych w regionie oraz zapobiec ograniczeniu w przyłączaniu nowych odbiorców, głównie z sektora energetycznego.

Polska Spółka Gazownictwa zainwestuje w gazyfikację województwa łódzkiego ponad 185 milionów złotych. W ramach przedsięwzięcia ma powstać gazociąg wysokiego ciśnienia łączący stację gazową Łyszkowice ze stacją Gaz-System w Pszczonowie oraz gazociąg wysokiego ciśnienia relacji Łyszkowice-Łódź wraz z budową stacji gazowej w Łyszkowicach i węzła gazowego Łódź Wschód. Nowa sieć ma mieć długość około 60 kilometrów i przebiegać przez 12 gmin województwa łódzkiego: Łyszkowice, Maków, Lipce Reymontowskie, Słupia, Dmosin, Rogów, Jeżów, Brzeziny, Koluszki, Andrespol, Nowosolna oraz miasto Łódź.

– Gazociąg, który przebiegał będzie przez 12 gmin naszego regionu, zapewni ciągłość dostaw gazu, ale i dalszą realizację transformacji energetycznej. Cieszę się, że Polska Spółka Gazownictwa inwestuje w województwo łódzkie. To szansa na rozwój dla naszego regionu, ale również zwiększenie możliwości dystrybucji paliw gazowych w regionie – podkreśliła wojewoda łódzka Dorota Ryl.

Jednym z podmiotów sektora ciepłowniczego, który zostanie przyłączony do sieci gazowej dzięki zwiększeniu przepustowości będzie Veolia Energia Łódź i elektrociepłownia miejska EC4 w Łodzi, która dwa lata temu zawarła z PSG umowę o przyłączenie.

– Możliwość zaopatrzenia w paliwo gazowe to jeden z istotnych elementów dla realizacji strategii dekarbonizacji łódzkiego systemu ciepłowniczego. W nowym miksie paliw gaz ziemny odgrywać będzie znaczącą rolę w produkcji w kogeneracji energii elektrycznej i ciepła systemowego. Z rozpoczynającą się dziś inwestycją powiązane są tym samym inwestycje realizowane przez Veolię w Łodzi, które mają na kolejne lata zapewnić bezpieczeństwo i ciągłość dostaw ciepła systemowego dla naszych odbiorców – powiedziała prezes Veolia Energia Łódź Anna Kędziora-Szwagrzak.

Cytowany w komunikacie prezes PSG Jacek Podgórski, zwrócił uwagę, że paliwa gazowe, czyli gaz ziemny i biometan, uzupełnione przez odnawialne źródła energii, będą w przyszłości stanowiły podstawę miksu energetycznego w sektorze ciepłowniczym i elektrociepłowniczym.

Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia Łyszkowice-Koluszki-Brzeziny-Łódź jest pierwszym z trzech kluczowych przedsięwzięć realizowanych przez PSG w woj. łódzkim. Wkrótce spółka ma rozpocząć prace związane z budową gazociągu Kalisz–Sieradz oraz przebudową “pierścienia łódzkiego”, najstarszej części układu sieci wysokiego ciśnienia wokół Łodzi.

Jak podkreśliła w komunikacie spółka, budowa gazociągu wysokiego ciśnienia Łyszkowice-Koluszki-Brzeziny-Łódź jest największą inwestycją PSG realizowaną na terenie województwa łódzkiego. Ma ona zwiększyć możliwości dystrybucyjne paliw gazowych w regionie oraz zapobiec ograniczeniu w przyłączaniu nowych odbiorców, głównie z sektora energetycznego.

Biznesalert.pl / PAP

Przełom w górnictwie. Potężny impuls rozsadza skały w ułamku sekundy


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X