EnergetykaGaz.

Polska Spółka Gazownictwa zbuduje 60 kilometrów gazociągu w województwie łódzkim

Jak podkreśliła w komunikacie spółka, budowa gazociągu wysokiego ciśnienia Łyszkowice-Koluszki-Brzeziny-Łódź jest największą inwestycją PSG realizowaną na terenie województwa łódzkiego. Ma ona zwiększyć możliwości dystrybucyjne paliw gazowych w regionie oraz zapobiec ograniczeniu w przyłączaniu nowych odbiorców, głównie z sektora energetycznego.

Polska Spółka Gazownictwa zainwestuje w gazyfikację województwa łódzkiego ponad 185 milionów złotych. W ramach przedsięwzięcia ma powstać gazociąg wysokiego ciśnienia łączący stację gazową Łyszkowice ze stacją Gaz-System w Pszczonowie oraz gazociąg wysokiego ciśnienia relacji Łyszkowice-Łódź wraz z budową stacji gazowej w Łyszkowicach i węzła gazowego Łódź Wschód. Nowa sieć ma mieć długość około 60 kilometrów i przebiegać przez 12 gmin województwa łódzkiego: Łyszkowice, Maków, Lipce Reymontowskie, Słupia, Dmosin, Rogów, Jeżów, Brzeziny, Koluszki, Andrespol, Nowosolna oraz miasto Łódź.

– Gazociąg, który przebiegał będzie przez 12 gmin naszego regionu, zapewni ciągłość dostaw gazu, ale i dalszą realizację transformacji energetycznej. Cieszę się, że Polska Spółka Gazownictwa inwestuje w województwo łódzkie. To szansa na rozwój dla naszego regionu, ale również zwiększenie możliwości dystrybucji paliw gazowych w regionie – podkreśliła wojewoda łódzka Dorota Ryl.

Jednym z podmiotów sektora ciepłowniczego, który zostanie przyłączony do sieci gazowej dzięki zwiększeniu przepustowości będzie Veolia Energia Łódź i elektrociepłownia miejska EC4 w Łodzi, która dwa lata temu zawarła z PSG umowę o przyłączenie.

– Możliwość zaopatrzenia w paliwo gazowe to jeden z istotnych elementów dla realizacji strategii dekarbonizacji łódzkiego systemu ciepłowniczego. W nowym miksie paliw gaz ziemny odgrywać będzie znaczącą rolę w produkcji w kogeneracji energii elektrycznej i ciepła systemowego. Z rozpoczynającą się dziś inwestycją powiązane są tym samym inwestycje realizowane przez Veolię w Łodzi, które mają na kolejne lata zapewnić bezpieczeństwo i ciągłość dostaw ciepła systemowego dla naszych odbiorców – powiedziała prezes Veolia Energia Łódź Anna Kędziora-Szwagrzak.

Cytowany w komunikacie prezes PSG Jacek Podgórski, zwrócił uwagę, że paliwa gazowe, czyli gaz ziemny i biometan, uzupełnione przez odnawialne źródła energii, będą w przyszłości stanowiły podstawę miksu energetycznego w sektorze ciepłowniczym i elektrociepłowniczym.

Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia Łyszkowice-Koluszki-Brzeziny-Łódź jest pierwszym z trzech kluczowych przedsięwzięć realizowanych przez PSG w woj. łódzkim. Wkrótce spółka ma rozpocząć prace związane z budową gazociągu Kalisz–Sieradz oraz przebudową “pierścienia łódzkiego”, najstarszej części układu sieci wysokiego ciśnienia wokół Łodzi.

Jak podkreśliła w komunikacie spółka, budowa gazociągu wysokiego ciśnienia Łyszkowice-Koluszki-Brzeziny-Łódź jest największą inwestycją PSG realizowaną na terenie województwa łódzkiego. Ma ona zwiększyć możliwości dystrybucyjne paliw gazowych w regionie oraz zapobiec ograniczeniu w przyłączaniu nowych odbiorców, głównie z sektora energetycznego.

Biznesalert.pl / PAP

Przełom w górnictwie. Potężny impuls rozsadza skały w ułamku sekundy


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X