Rośnie flota regazyfikacyjna Polskiej Spółki Gazownictwa

24 marca 2021, 07:00 Alert

Polska Spółka Gazownictwa informuje, że otrzymała już od początku roku koncesję dla 12 stacji regazyfikacji LNG. To oznacza, że w całym kraju ma ich już 64.

Infrastruktura PSG. Fot. Polska Spółka Gazownictwa
Infrastruktura PSG. Fot. Polska Spółka Gazownictwa

PSG liczy na to, że uzyska do końca roku jeszcze około 20 koncesji. – Uruchomienie stacji regazyfikacji LNG daje nowym odbiorcom możliwość szybszego użytkowania alternatywnego, bezpiecznego i ekologicznego paliwa jakim jest gaz ziemny. PSG jako skuteczną alternatywę dla klasycznej gazyfikacji, stosuje tzw. gazyfikację wyspową, czyli gazyfikację z wykorzystaniem sieci, która nie ma połączenia  z gazociągami systemowymi, a jej zasilanie stanowią budowane stacje regazyfikacji LNG – tłumaczy spółka.

– Ta technologia może być wykorzystywana także w tzw. pregazyfikacji, czyli  do budowy infrastruktury gazowej na określonym terenie i dostarczaniu gazu  do odbiorców w już trakcie procesu gazyfikacji obszaru, zanim zostanie on połączony  z siecią gazową. Niekiedy pojawia się także konieczność budowy stacji  LNG wspierających działanie systemu dystrybucyjnego. Gazyfikacja w oparciu o stacje regazyfikacji LNG jest możliwa jeśli spełnione są warunki techniczne i ekonomiczne – czytamy w komunikacie.

Polska Spółka Gazownictwa/Wojciech Jakóbik

Krupa: Europejski Zielony Ład może wesprzeć gazyfikację Polski