PSG otrzymała certyfikację stalowego wodorociągu

13 czerwca 2024, 15:30 Alert

Polska Spółka Gazownictwa poinformowała o otrzymaniu certyfikatu uprawniającego do przesyłu gazu ziemnego zmieszanego z wodorem, za pomocą stalowego gazociągu Biernatki-Legnica.

Zawór gazociągu. Fot. Polska Spółka Gazownictwa

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) otrzymała certyfikat Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego, który potwierdza gotowość do przesyłu paliwa gazowego z domieszką wodoru za pomocą stalowego gazociągu. Infrastruktura łączy Biernatki i Legnicę. W marcu bieżącego roku PSG otrzymało identyczny certyfikat dotyczący gazociągu Jelenia Góra-Piechowice wykonanego z polietylenu.

Proces oceny składał się z opracowania wymagań dla wykorzystanych materiałów i technologii spawania wykorzystanych podczas budowy gazociągu. W ramach prac wykonano między innymi analizę dokumentacji jakościowej wyrobów, przeprowadzono badania oraz ocenę technologii budowy. Spółka będzie mogła wykorzystać gazociągi do przesyłania gazu ziemnego zmieszanego z wodorem, maksymalnie do 20 procent objętości.

PSG pracuje nad projektem trzeciego gazociągu, Stanowice-Iwiny. Inwestycje spółki umiejscowione na Dolnym Śląsku realizowane są przez spółkę GAZ.

– Otrzymanie kolejnego certyfikatu to dla nas ogromne wyróżnienie i dowód na to, że Polska Spółka Gazownictwa jest liderem w innowacyjnych rozwiązaniach gazowniczych. To milowy krok w realizacji Polskiej Strategii Wodorowej. Jeden z wielu, jakie podejmujemy, w kierunku zrównoważonej energetyki i zazieleniania sieci gazowych. Krok mający na celu rozwój naszych kompetencji, a także sieci gazowych, z myślą o przyszłości, w której wodór odegra istotną rolę – powiedział Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

– Dostosowanie sieci stalowej do przesyłu wodoru było dużym wyzwaniem. Stalowe rury są szczególnie trudne do zabezpieczenia przed korozją wywoływaną przez wodór, jednak dzięki zaawansowanej technologii i dedykowanemu zespołowi inżynierów, udało nam się znaleźć skuteczne rozwiązania – wyjaśnił Karol Papiernik, prezes GAZ.

Trwająca transformacja energetyczna ma przygotować kraje Unii Europejskiej na cel klimatyczny w postaci osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 roku. Polska Spółka Gazownictwa przystosowuje swoją infrastrukturę do przesyła wodoru pochodzącego z zielonych, przyjaznych środowisku źródeł.

Polska Spółka Gazownictwa / Marcin Karwowski

Chmielewski: Największą konsekwencją rosyjskiej inwazji na Ukrainę dla Estonii jest kryzys sektora transportowego.