Mazur: Rewolucja elektromobilności czeka na narzędzia

4 września 2019, 12:30 Energetyka
Fot. Newseria Maciej Mazur
Fot. Newseria

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych Maciej Mazur mówił w Krynicy o potrzebie stworzenia narzędzi przyspieszających rewolucję elektromobilności.

Stoimy przed wielką rewolucją. Gdy trzy lata temu dyskutowaliśmy o elektromobilności, wielu podawało w wątpliwość czy ta rewolucja nadejdzie. To autonomiczność, współdzielenie, elektryfikacja, łączność – wyliczał. – Takiej rewolucji nie mieliśmy od czasu rozpoczęcia produkcji seryjnej na początku dwudziestego wieku.

– Średnia rejestracji samochodów elektrycznych na świecie to 2 procent. Chiny to już 7 procent, a liderzy absolutni, czyli Norwegia pokazują, że elektromobilność może być produktem masowym i tam ponad 50 procent samochodów rejestrowanych to elektryki – kontynuował Mazur.

– Eksperci szacują, że 1 na 10 samochodów sprzedawanych w 2020 roku będzie współdzielony. Mam nadzieję, że będzie także elektryczny i autonomiczny – mówił prezes PSPA. – W Polsce musimy jeszcze wiele zrobić. Potrzebujemy narzędzi, które pozwolą wyjść z tzw. waiting zone do etapu implementacji poszczególnych impulsów, które sprawią, że nabycie samochodu elektrycznego będzie tańsze, a ładowanie – łatwiejsze dzięki regulacjom pozwalającym instalować ładowarkę w miejscu pracy lub zamieszkania – zakończył Maciej Mazur.

PSPA przygotowało przewodnik po ustawie o elektromobilności