Psychologia blokuje udział JSW w programie Geo-Metan

23 sierpnia 2019, 16:15 Alert
JSW
fot. Dawid Lach / JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa nie wyklucza zacieśnienia współpracy w ramach programu Geo-Metan, ale na razie obawia się o bezpieczeństwo złoża.

– Jeżeli chodzi o program Geo-Metan to chcę powiedzieć, że takie prace chcemy zintensyfikować. Myślę, że niezależnie od PGNiG, we wrześniu będziemy chcieli podjąć pierwsze próby, które przybliżą nam ten temat. Dla nas jest to istotna sprawa  – stwierdził prezes JSW Włodzimierz Hereźniak odpowiadając na pytanie BiznesAlert.pl

Zaznaczył, że jastrzębska spółka chce zainteresować PGNiG również innymi obszarami. – Jest za wcześnie, aby o tym mówić. Być może więcej na następnej konferencji będziemy mogli powiedzieć więcej. Pod względem górniczym jest to skomplikowana sprawa. Do tego dochodzi psychologia. Górnicy generalnie boją się naruszenia złoża. Musimy do tego podejść, ale myślę, że jest to istotny element. Prawdopodobnie będzie zwiększał bezpieczeństwo górników. Pomijam w tym momencie aspekty finansowe – dodał.

W styczniu 2018 roku przedstawiciele PGNiG, Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Tauronu podpisali list intencyjny w sprawie programu Geo-Metan. Celem programu jest rozwijanie i udoskonalanie krajowych technologii poszukiwania i wydobycia metanu z pokładów węgla przed rozpoczęciem eksploatacji górniczej. Dzięki współpracy wspomnianych podmiotów możliwe ma być przeprowadzenie prac poszukiwawczych i wydobywczych na terenach górniczych, na których planowane jest wydobycie węgla.

Pod koniec lipca prezes PGNiG Piotr Woźniak zachęcał JSW do współpracy w ramach programu Geo-Metan. Liczył w tym kontekście na nowy zarząd, ponieważ według niego poprzedni postawił zaporowe warunki dla współpracy. W ramach programu Geo-Metan, PGNiG nawiązało współpracę z Polską Grupą Górniczą. Prace mają być prowadzone na terenie KWK Ruda Ruch Bielszowice. Wkrótce ma dojść do podpisania kolejnej umowy na prowadzenie prac w Kopalni Murcki Staszic. Takich umów nie udało się podpisać z Jastrzębską Spółką Węglową.

Piotr Stępiński