EnergetykaGaz.RopaWszystko

Pupacz: Szara strefa dotyka zwłaszcza mniejsze firmy branży paliwowej

– Jak długo mniejsi operatorzy wytrzymają konkurencję z szarą strefą? Duża część przedsiębiorców niezależnych zajmuje się importem paliw. Kilka tysięcy małych i średnich firm z tego rynku w ostatnich trzech latach nie skusiło się na zakup paliwa od spółek, składających bardzo kuszące (za podejrzanie niskie ceny) oferty. Przez to sytuacja finansowa tych pierwszych stała się tragiczna – mówiła Halina Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych podczas dorocznej konferencji „Przemysł i handel naftowy w roku 2013” zorganizowanej przez POPiHN.

– Według naszych obliczeń kilkuset mniejszych przedsiębiorców działa na rynku samodzielnie, ok. 1000 dalszych – współdziała z koncernami krajowymi, zaś następnych 2 tys. – zaopatruje się w paliwa od zagranicznych producentów – ocenia Pupacz. – Największy problem naszej branży jest taki, że ubywa odbiorców niezależnych stacji paliw. Organy kontrolne podległe ministerstwu finansów twierdzą, że działają ściśle na podstawie systemu GPS. Ale niewiele z tego wynika. Mniejsi przedsiębiorcy boją się kupować paliwa na podstawie „podejrzanie dobrych” ofert.

W opinii prezes PIPP praktycznie poza kontrolą odpowiednich służb i aparatu skarbowego znajdują się dziesiątki tysięcy wolnostojących zbiorników na paliwo, typu Tytan, z których każdy może pomieścić od 800 do 5 tys. l paliwa z importu.

– Nie obejmuje ich żaden system systematycznego monitoringu. Wobec tego stanowią łatwy kąsek dla zorganizowanej przestępczości paliwowej – kończy prezes PIPP.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X