EnergetykaGaz. Energetyka gazowa

Putin i Juncker będą rozmawiać o Nord Stream 2. Polska: „Zawiesić budowę”

Fot.: Ministerstwo Energii, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Michał Kurtyka

Przewodniczący Komisji Europejskiej i prezydent Rosji będą rozmawiać o Nord Stream 2. Zdaniem wiceministra energii RP Michała Kurtyki, ten projekt szkodzi Unii. Ocenia, że Komisja jest po stronie jego krytyków.

Kurtyka: Zawiesić Nord Stream 2

– Aż 13 państw zgłosiło problemy natury ekonomicznej, technicznej i politycznej w sprawie Nord Stream 2. Jest to projekt przede wszystkim polityczny – przypomniał Kurtyka przed spotkaniem unijnej Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii. – Projekt ten szkodzi Unii Energetycznej – popierają nas nie tylko liczne kraje członkowskie, ale również sama Komisja.

– Głos w sprawie Nord Stream 2 podniosły kraje ze wszystkich stron Europy. To dobry znak, ale zarazem sygnał, że jest to problem o wadze politycznej – dodał.

– W sprawie Nord Stream 2 trzeba brać pod uwagę to, że na Rosję nałożone są sankcje. Prace nad Nord Stream 2 powinny zostać wstrzymane dopóki nie uzyskamy jasności w jakim porządku prawnym ma on funkcjonować – powiedział. – Doceniamy zaangażowanie Komisji Europejskiej, która podjęła się zaproponowania rozwiązań w sprawie Nord Stream 2.

– Jest jeszcze wiele kroków formalnych, które muszą być przeanalizowane zanim kraje członkowskie ustosunkuję się do propozycji przedstawionych przez Komisję Europejską.

Jaki mandat?

8 lipca przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, by rozmawiać o projekcie Nord Stream 2. Zakłada on budowę nowego gazociągu do Niemiec przez Morze Bałtyckie i jest krytykowany przez państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Według Komisji nie przyczyni się pozytywnie do celów Unii Energetycznej.

Komisja zwróciła się do państw członkowskich UE o mandat do negocjacji reżimu prawnego dla Nord Stream 2. Prawnicy Komisji nie doszli do porozumienia odnośnie tego, w jakim zakresie aplikować prawo unijne wobec tego projektu. Według Polski należy je zastosować bezwzględnie. Zdaniem Rosjan prawo UE nie ma zastosowania w tym przypadku.


Powiązane artykuły

Umowa surowcowa USA-Ukraina. Szansa na odbudowę czy ryzyko zależności?

Dla Ukrainy podpisanie umowy surowcowej ma znaczenie przede wszystkim polityczne – poprawia stosunki z USA i pozycję negocjacyjną względem Rosji....
Elektrownia jądrowa. Źródło: Freepik

Niemcy nie blokują już atomu w UE, ale u siebie go nie chcą

Nowy niemiecki rząd już w pierwszych tygodniach swojego rządzenia diametralnie zmienił swoje nastawienie i działanie w zakresie polityki energetycznej i...
Reaktor Maria. Źródło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych/YouTube

Reaktor Maria jest gotowy do pracy, ale ruszy nie wcześniej niż za miesiąc

Reaktor Maria, jedyny polski reaktor badawczy w Otwocku, zgłasza gotowość do wznowienia pracy po przymusowej przerwie. Najpierw musi jednak otrzymać...

Udostępnij:

Facebook X X X