Putin kusi Bułgarię. Moskwa chce energetycznego ożywienia we współpracy z Sofią

4 sierpnia 2017, 21:05 Alert

W stosunkach rosyjsko-bułgarskich jest niezrealizowany potencjał – napisał w piątek rosyjski przywódca Władimir Putin do prezydenta Bułgarii Rumena Radewa. Putin zachęca Sofię do zacieśnienia relacji z okazji 25-lecia układu o przyjaźni i współpracy. Prezydent Rosji akcentował w swym liście “bogatą historię, więzi przyjaźni oraz kulturalną i duchową bliskość, która zawsze łączyła narody Rosji i Bułgarii”. Pokreślił też, że chociaż rosyjsko-bułgarski układ “pozwolił na rozwój współpracy gospodarczej, w dwustronnych stosunkach pozostaje znaczny, niezrealizowany potencjał”.

Radew przypomniał o wystosowanym kilka tygodni temu do Putina zaproszeniu do wizyty w Sofii w 2018 roku w związku z 140. rocznicą wyzwolenia Bułgarii z tureckiej niewoli i wyraził nadzieję, że wizyta rosyjskiego prezydenta przyczyni się do rozwoju współpracy, między innymi w energetyce.

Putin podkreślił, że wspólne upamiętnienie tej rocznicy powinno przyczynić się do przyśpieszenia współpracy we wszystkich obszarach.

W ubiegłym tygodniu o pragmatyzm w stosunkach z Rosją zaapelował centroprawicowy premier Bojko Borysow.
“W minionych latach miałem dość skomplikowane relacje z Rosją, lecz pragmatyzm wymaga, abyśmy budowali z nią normalne stosunki” – powiedział bułgarski premier. Dodał, że “wszystko kręci się wokół gazu i ropy”.

“W tych dziedzinach w świecie następują ogromne zmiany. Od kilku lat jednogłośnie aprobujemy w Radzie Europejskiej sankcje przeciw Rosji. Moim zdaniem nie spełniły one swojej roli” – powiedział Borysow. Uznał też, że “absolutną koniecznością” jest połączenie Bułgarii z gazociągiem Turecki Potok.

W 2014 roku Sofia wycofała się z projektu gazociągu South Stream pod Morzem Czarnym i Borysow często ostatnio mówił o stratach, jakie w związku tym poniesie Bułgaria.