Fotowoltaika może napędzić elektromobilność

6 czerwca 2018, 14:30 Alert
energa_farma_fotowoltaiczna_w_gdansku

Elektryczne samochody będą mogły być ładowane dzięki energii słonecznej zarówno w dzień jak i w nocy. Tesla Powerpacks, czyli system magazynowania energii, został w Holandii uzupełniony o fotowoltaikę – razem tworzy Smart Solar Charging. Samochody, nie tylko Tesli, będą zatem ładowane z własnej sieci zasilanej zieloną energią.

Więcej PV dla EV

Upowszechnienie takich rozwiązań przyczyni się do stabilizacji lokalnych sieci elektroenergetycznych, nie będą one bowiem dodatkowo obciążone przez ładowarki dużych mocy instalowane przez między innymi Teslę. Jednocześnie jeden z argumentów sceptyków często używany przeciwko rozwojowi elektromobilności traci racę bytu.

Holandia popularyzuje

Pierwszy projekt Smart Solar Charging powstał w Utrechcie w Holandii. Do standardowej stacji ładowania, która zlokalizowana była obok carportu dodano Tesla Powerpacks umożliwiające zmagazynowanie lokalnie wyprodukowanej energii. 200 paneli słonecznych produkują energię, która gromadzona jest w Powerpacku o mocy 400kW/800kWh z którego energia trafia do 20 punktów ładowania. Niewykorzystany nadmiar oddawany jest do sieci elektroenergetycznej.

Konsorcjum na potrzeby projektu

Jednym z partnerów w projekcie jest między innymi Renault, producent między innymi elektrycznego modelu ZOE. Otwarcie carportu wspartego przez Powerpacki odbyło się w asyście 20 ZOE podłączonych do ładowania. Coraz więcej uwagi w trakcie dyskusji nad elektryfikacją transportu poświęca się pochodzeniu energii zasilającej elektryczne pojazdy. Stąd kolejne inicjatywy taka jak ta w Utrechcie prowadzona przez LomboXnet.

Konsorcjum Smart Solar Charging jest prowadzone przez Utrecht Sustainability Institute i LamboXnet i współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Electrek.co/Agata Rzędowska