PZU nabędzie 100 procent akcji Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Energia od PGE. W wyniku tego zakupu aktywa znajdujące się pod zarządzaniem spółek z Grupy PZU wzrosną o blisko miliard złotych.
– To kolejny krok w realizacji Strategii Grupy PZU na lata 2021-2024, która zakłada m.in. wzrost zarządzanych aktywów o prawie 82 procent – do 60 mld zł. To również element realizacji Strategii Grupy PGE do 2030 procent, która zakłada koncentrację na działalności podstawowej związanej z wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. Podpisanie umowy przedwstępnej pomiędzy PZU a PGE nastąpiło 17 marca 2022 roku. Finalizacja transakcji planowana jest na połowę roku, po uzyskaniu zgód KNF i UOKiK – czytamy w komunikacie prasowym.
– Jestem przekonana, że połączenie wyjątkowych relacji z klientami i potencjału TFI Energia z wielkim doświadczeniem i skalą działalności Grupy PZU w obszarze inwestycji, zarządzania aktywami czy programów emerytalnych zapewni klientom obu podmiotów wysokie stopy zwrotu i dodatkowe korzyści – mówi dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes zarządu PZU.
– PGE konsekwentnie dąży do koncentracji na działalności podstawowej Grupy, którymi są wytwarzanie, dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej. Sprzedaż akcji Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Energia na rzecz PZU to kolejny krok na drodze do uporządkowania struktury Grupy PGE – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
TFI Energia to towarzystwo funduszy inwestycyjnych, specjalizujące się w zarządzaniu programami PPE dla pracowników energetyki. Zarządzane przez nie aktywa po połowie stanowią środki klientów instytucjonalnych oraz środki zgromadzone w ramach Pracowniczych Programów Emerytalnych. Grupa PZU jest wieloletnim partnerem w zakresie prowadzenia PPE dla ponad 800 przedsiębiorstw w Polsce. Zaufało jej i powierzyło do zarządzania swoje pieniądze na przyszłe emerytury m.in. ponad 15 tys. pracowników zatrudnionych w wielu spółkach Grupy PGE.
Jak zapowiada prezes PZU, dzięki wspólnemu know-how TFI Energia i Grupy PZU zostanie im zaoferowany szerszy wachlarz produktów emerytalnych na atrakcyjnych warunkach. – Rynek zarządzania aktywami jest jednym z tych, na których przewidujemy budowanie wartości i rozwój biznesu także w sposób nieorganiczny, w drodze akwizycji. Do każdej tego rodzaju transakcji podchodzimy indywidualnie, badając bardzo uważnie skład przejmowanego portfela, możliwe do uzyskania efekty synergii oraz przełożenie na wartość dodaną dla Grupy PZU. W przypadku TFI Energia ta analiza wypadła pozytywnie – wskazuje prezes PZU.
PZU/Polska Grupa Energetyczna/Michał Perzyński