ONZ chce, by firmy, regiony i miasta ścigały się kto pierwszy osiągnie neutralność klimatyczną

8 czerwca 2020, 12:30 Alert

Były prezes Bank of England i obecny wysłannik Londynu do ONZ Mark Carney przekonuje inwestorów, że obecnie jest najlepszy czas na walkę ze zmianami klimatu. Propaguje on również inicjatywę „Wyścig do zera” (ang. Race to Zero), która ma zachęcić inwestorów, miasta i firmy do odważniejszych działań na rzecz ograniczania emisji.

Wyścig do zera

– Wykorzystajcie swoją szansę na walkę ze zmianami klimatu. Inwestorzy mają teraz ogromną okazję do sfinansowania przejścia na gospodarkę niskoemisyjną po pandemii koronawirusa – powiedział Mark Carney, rozpoczynając nową kampanię dyplomatyczną w celu ożywienia opóźnionych rozmów na temat zmian klimatu. Ponieważ główny listopadowy szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow został przełożony na 2021 rok z powodu pandemii, brytyjscy gospodarze popierają inicjatywę „Wyścig do zera”, która ma zachęcać różnego rodzaju podmioty do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Carney stwierdził, że rządy muszą wyciągnąć wnioski z faktu, że nie wykorzystały wyjścia z kryzysu finansowego z 2008 roku do szybkiej dekarbonizacji. – Gdy firmy przerysowują swoje strategie w następstwie pandemii, stwarza to ogromną szansę strategiczną dla inwestorów – powiedział.

Ponieważ kraje, które najbardziej zanieczyszczają środowisko, wciąż nie są w stanie obniżyć emisji zgodnie z porozumieniem klimatycznym z Paryża z 2015 roku, dyplomaci starają się zwiększyć impet, zachęcając przedsiębiorstwa i władze lokalne do własnych zobowiązań. Podczas inauguracji „Wyścigu do zera” urzędnicy stwierdzili, że prawie 1000 firm, 449 miast, 21 regionów i 38 głównych inwestorów zobowiązało się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla netto do zera do 2050 roku – to wyraźny wzrost od ostatniego szczytu klimatycznego w grudniu. W piątek grupa 109 inwestorów posiadających 11,9 biliona euro zarządzanych aktywów wezwała liderów Unii Europejskiej do skorzystania z pakietu stymulacyjnego bloku, aby przyspieszyć przejście do gospodarki neutralnej dla klimatu.

Reuters/Michał Perzyński

Przez koronawirusa emisje CO2 na świecie spadły najmocniej od II wojny światowej