Rocznica inwazji Rosji na Ukrainę pod znakiem rozmów o bazie sprzętowej USA w Polsce

23 lutego 2023, 06:00 Alert

Rada Bezpieczeństwa Narodowego będzie obradować w pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainie wobec spekulacji na temat stworzenia amerykańskiej bazy sprzętowej w Polsce.

Andrzej Duda po rozmowach z Joe Bidenem. Fot. BiznesAlert.pl.
Andrzej Duda. Fot. BiznesAlert.pl.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podaje, że na posiedzeniu Rady 24 lutego o godz. 12.00 omówione zostaną bieżące wnioski dla bezpieczeństwa państwa związane z rosyjską inwazją na Ukrainę, także w kontekście konsultacji prezydentów Polski i USA oraz nadzwyczajnego szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki. Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ konsultacyjny przy prezydencie składający się z ministrów resortów siłowych (spraw zagranicznych, wewnętrznych i obrony narodowej), szefów służb i przedstawicieli ugrupowań politycznych z paramentu.

Prezydent RP Andrzej Duda ujawnił, że podczas wizyty jego amerykańskiego odpowiednika Joe Bidena w Warszawie 20-22 lutego został podjęty temat stworzenia bazy sprzętowej USA w Polsce. Nie ma rozstrzygnięć, ale Polacy mają zabiegać o to, aby siły amerykańskie mogły reagować jak najszybciej w razie zagrożenia na wschodniej flance NATO, którego kraje należą do nieformalnego formatu Bukaresztańskiej Dziewiątki i spotkali się przy okazji wizyty Bidena.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego/Wojciech Jakóbik

Polska zabiega o stałą obecność USA. Będzie baza?