Wszystko

Rada Ministrów za członkostwem Polski w AIIB

Rada Ministrów na posiedzeniu 25 sierpnia br. wyraziła zgodę na podpisanie przez Polskę umowy o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Jej ratyfikacja będzie formalnym warunkiem uzyskania przez Polskę członkostwa w tej nowotworzonej międzynarodowej instytucji finansowej. Członkostwo w AIIB wzmocni współpracę gospodarczą i polityczną Polski z Azją oraz stworzy nowe możliwości biznesowe dla polskich przedsiębiorstw.

Polska jako udziałowiec AIIB będzie brała udział w jego zarządzaniu i decyzjach podejmowanych przez organy Banku, będzie mogła wpływać na jego bieżące i strategiczne działania. Członkostwo w AIIB będzie elementem budowy sprzyjającego klimatu politycznego w stosunkach z Azją, służącego realizacji celów gospodarczych w średnim i długim okresie.

World map with Asia magnified by loupe

Dalszy rozwój polskiej gospodarki i jej modernizacja wymaga podnoszenia konkurencyjności polskich podmiotów, zarówno poprzez zwiększanie ich efektywności i innowacyjności jak i wspieranie ich obecności na światowych rynkach. Jedną z dróg realizacji tego celu może być udział polskich producentów i usługodawców w realizacji projektów finansowanych przez AIIB (jak również przez inne międzynarodowe instytucje finansowe, których Polska jest członkiem – Bank Światowy, Europejski Bank Inwestycyjny czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju). Udział Polski w AIIB może ułatwiać dostęp do procedur przetargowych mających na celu wyłonienie wykonawców i dostawców ww. projektów jak również zapewniać dostęp do informacji o tego typu możliwościach.

Współfinansowanie przez Bank projektów inwestycyjnych realizowanych z udziałem polskich podmiotów, nawet w niewielkim zakresie, w tym jako podwykonawców, zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo finansowe takich projektów, gdyż Bank dodatkowo sprawdza wiarygodność kontrahentów i przesłanki ekonomiczne całego przedsięwzięcia. Jest to szczególnie ważne dla tych polskich podmiotów, które dopiero budują lub planują swoje relacje z partnerami z rynku azjatyckiego.

W kontekście rosnącego znaczenia inicjatywy „Jeden Pas i Jeden Szlak”, Polska może odgrywać w tym przedsięwzięciu istotną rolę, jako pierwszy kraj UE na trasie rewitalizowanego Jedwabnego Szlaku. Rozwój bezpośrednich połączeń morskich i kolejowych (a w perspektywie również drogowych) pomiędzy Azją a Unią Europejską ma stać się jednym z obszarów zaangażowania nowego Banku. Projekty w tym obszarze mogą stwarzać dla polskich przedsiębiorców szansę na rozpoczęcie nowej lub poszerzenie dotychczasowej działalności.

Po uzyskaniu zgody Rady Ministrów na podpisanie umowy wystawione zostanie pełnomocnictwo dla Ambasadora RP w Pekinie. Podpisanie umowy powinno nastąpić do 31 grudnia br.

Źródło: Ministerstwo Finansów


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).
Zbigniew Lewicki

Profesor Zbigniew Lewicki: Trump konsekwentnie realizuje swój plan

Zełenski obronił własne ego kosztem swojego kraju. To jedyne wytłumaczenie tego, co wydarzyło się w Gabinecie Owalnym. Moim zdaniem historia...

Udostępnij:

Facebook X X X