Saudi Aramco w Rafinerii Gdańskiej? Gra wokół fuzji Lotosu i Orlenu

24 grudnia 2020, 09:30 Alert

Polityka Insight informuje, że Saudi Aramco jest zainteresowane przejęciem 30 procent akcji Rafinerii Gdańskiej, które jest niezbędne do wypełnienia warunków zgody Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen.

Rafineria Gdańska. Fot. Grupa Lotos https://www.lotos.pl/upload/media/twitter/4594_app_news_twitter_image_dsc_0204-hdrm.jpg
Rafineria Gdańska. Fot. Grupa Lotos

Saudi Aramco rzuciło już wyzwanie rosyjskiemu Rosnieftowi rozpoczynając współpracę z Orlenem przy dostawach ropy Arab Light do Europy Środkowo-Wschodniej, czyli rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie. Według Deutsche Welle może być zainteresowane kontynuacją tej ekspansji we współpracy z Polakami, korzystając z wysokiego zaawansowania technologicznego obiektu w Gdańsku. Orlen otrzymałby w zamian godnego zaufania partnera zagranicznego oraz tańsze dostawy z Arabii Saudyjskiej.

Na liście potencjalnych partnerów w Gdańsku można znaleźć także węgierski MOL, który z jednej strony byłby mile widziany przez bliskie związki polityków rządzących w Budapeszcie i Warszawie, a z drugiej budzi obawy przez silną współpracę z Rosjanami z Rosnieftu i nie tylko. Oprócz niego wymieniane jest także brytyjskie BP będące konkurentem Orlenu w tej części Europy. Lista potencjalnych kupców ma zostać przedstawiona w pierwszym kwartale 2021 roku. Lotos ma czas na sprzedaż udziałów w Rafinerii Gdańskiej do listopada 2021 roku, jeżeli chce wypełnić warunki zgody Komisji Europejskiej na połączenie z PKN Orlen zgodne z przepisami antymonopolowymi Unii Europejskiej.

Polityka Insight/Wojciech Jakóbik

Sawicki: Orlen będzie chciał blokować Rosjan w Rafinerii Gdańskiej