Rafineria Schwedt chce się obejść bez pomocy Polaków i derusyfikacji

17 listopada 2022, 06:45 Alert

Rafineria Schwedt może wykorzystać nowy ropociąg do portu w Rostocku, aby nie korzystać z dostaw przez Gdańsk. Polacy liczyli na rozwój takiej współpracy pod warunkiem derusyfikacji PCK Schwedt, której większościowym akcjonariuszem pozostaje Rosnieft Deutschland.

Port w Rostocku. Fot. Wikimedia Commons.
Port w Rostocku. Fot. Wikimedia Commons.

– PCK intensywnie i z pomocą renomowanych firm inżynierskich przeanalizowało niezbędną modernizację infrastruktury. Na podstawie dwóch kompleksowych badań PCK zaleca budowę nowego rurociągu z Rostocku do Schwedt, który oferuje wystarczającą przepustowość dla obu wschodnioniemieckich rafinerii, a w przyszłości może być również wykorzystywany do produkcji wodoru – powiedziała Viola Brocker z PCK Schwedt w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

Schwedt znajduje się pod tymczasowym zarządem powierniczym rządu Niemiec, jednak w akcjonariacie pozostaje Rosnieft Deutschland. Polacy sygnalizowali gotowość do rozwoju dostaw ropy nierosyjskiej przez naftoport w Gdańsku pod warunkiem usunięcia Rosjan ze Schwedt. Trwają spekulacje na temat możliwości zaangażowania PKN Orlen, które nie będzie możliwe bez derusyfikacji. Handelsblatt zastrzegał, że Berlin nie wyklucza takiego rozstrzygnięcia, pomimo wieści ze Schwedt o nowym ropociągu. Ten powstałby za jakiś czas, a dostawy nierosyjskie są potrzebne już teraz, bo Polska i Niemcy zadeklarowały porzucenie importu przez Ropociąg Przyjaźń do końca roku.

Aleksandra Fedorska/Wojciech Jakóbik

Fedorska: Czy Orlen przejmie Rafinerię Schwedt w Niemczech?