AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Rosjanie chcą wybrać Niemcom partnera do Rafinerii Schwedt a Polacy czekają

Rafineria Schwedt. Fot. Aleksandra Fedorska

Rafineria Schwedt. Fot. Aleksandra Fedorska

Ministerstwo gospodarki i klimatu Niemiec wciąż nie usunęło Rosjan z akcjonariatu Rafinerii Schwedt, którym jest zainteresowany polski Orlen. Miało dojść do spotkania z Rosjanami, którzy przekonują, by derusyfikować ten obiekt z partnerem, którego wybiorą.

Handelsblatt ustalił, że prezes Rosnieftu Igor Sieczin miał spotkać się z przedstawicielami biura kanclerza i ministerstwa finansów w Stambule i przekonywać do pozostawienia Rosnieftu przy 54 procentach udziałów w Rafinerii Schwedt w Niemczech wschodnich, która zaopatruje między innymi rynek Polski zachodniej. Według gazety przedstawiciele kanclerza i resortu finansów są przeciwko derusyfikacji Schwedt i opowiadają się za dalszym przedłużeniem zarządu powierniczego, czyli kontroli rządu przy zachowaniu własności Rosnieftu.

Powód wahania to obawy przed rekompensatami. Alternatywą omawianą w Stambule miałoby być przedłużenie zarządu powierniczego w zamian za zgodę Rosjan na brak roszczeń przed sądem z tego tytułu po to, by to strona rosyjska znalazła kupca. – To rozwiązanie dawałoby Rosjanom czas na znalezienie kupca Rosnieft Deutschland – czytamy w gazecie. Warto przypomnieć, że Niemcy znacjonalizowały już Gazprom Germania tworząc spółkę importującą obecnie gaz spoza Rosji.

Tymczasem polski Orlen potwierdził w rozmowie z BiznesAlert.pl zainteresowanie przejęciem udziałów w Rafinerii Schwedt. Wizyta ministra gospodarki Roberta Habecka w Warszawie w lutym nie zakończyła się konferencją prasową, ale jednym z tematów rozmów była Rafineria Schwedt. Polacy postanowili przeprowadzić due dilligence, a Niemcy nie zadeklarowali otwartości na Orlen.  Polska zadeklarowała jednak oficjalnie wsparcie Niemiec w razie zatrzymania dostaw ropy z Kazachstanu przez rosyjski Ropociąg Przyjaźń w ramach represji za derusyfikację Schwedt. Polacy deklarowali też w przeszłości możliwość rozwoju dostaw ropy nierosyjskiej przez naftoport w Gdańsku w razie pozbawienia Rosnieftu akcji w tej rafinerii.

Zarząd powierniczy obowiązuje do 10 marca. Handelsblatt przypomina, że resort gospodarki Niemiec przeprowadził już wysłuchanie poprzedzające wywłaszczenie Rosnieftu ze Schwedt w dniu szóstego lutego.

Handelsblatt / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Możejki 2, czyli Polacy w niemieckiej rafinerii (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Transporter opancerzony zablokował niemiecką autostradę

W nocy z niedzieli na poniedziałek, 29/30 czerwca, na autostradzie A7 w Szlezwiku-Holsztynie, zepsuł się kołowy transporter opancerzony Fuchs i...

Udostępnij:

Facebook X X X