Nie ma derusyfikacji Rafinerii Schwedt, ale może tam być Unimot zamiast Orlenu

26 września 2023, 06:00 Alert

Reuters ustalił, że prywatny Unimot jest zainteresowany akcjami Shella w niemieckiej Rafinerii Schwedt pomimo faktu, że akcjonariuszem większościowym pozostaje Rosnieft Deutschland objęty zarządem powierniczym.

Źródło: AVIA Polska
Źródło: AVIA Polska

Źródła Reutersa przekonują, że Unimot jest zainteresowany 37,5 procentami akcji w posiadaniu Shella. Ma nie być jedynym zainteresowanym. 54 procent udziałów jest w rękach rosyjskiego Rosnieft Deutschland, który został jednak objęty zarządem powierniczym rządu w Berlinie ze względów bezpieczeństwa energetycznego. Własność pozostaje rosyjska, ale decyzje podejmuje zarząd kontrolowany przez rząd.

Niemcy nie zdecydowali się dotąd na derusyfikację Schwedt wbrew oczekiwaniom Polski. Trwały spekulacje na temat możliwości przejęcia udziałów Rosnieftu przez Orlen w razie takiego scenariusza. Polacy z Orlenu nie byli zainteresowani przejęciem akcji w zakładzie, w którym udziałowcem większościowym byliby Rosjanie. Unimot posiada liczne aktywa sprzedane mu przy okazji fuzji Orlen-Lotos w Polsce Zachodniej, która jest zaopatrywana w paliwa częściowo z Rafinerii Schwedt.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Unimot rośnie na infrastrukturze po fuzji Orlen-Lotos, ale zapewni bezpieczeństwo paliwowe w godzinie „W”