Poznańska elektrociepłownia już niedługo ma być gotowa na wodór

26 września 2023, 06:30 Alert

Veolia Energia Poznań SA, właściciel poznańskiej elektrociepłowni na Karolinie, podpisała akt erekcyjny pod budowę dwóch bloków gazowych. Realizacja tej budowy oznacza odejście od węgla. Realizacja projektu jest przewidziana na rok 2024.

Zwykłego gazu ziemnego jest dosyć w Europie. Jak widzimy, udało się opanować sytuację po ataku Rosji na Ukrainę, natomiast polskie koncerny paliwowe deklarują chęć rozwijania biometanu – powiedzial Jan Pic, prezes Veolia Energia Poznań w rozmowie z Radio Poznań.

Pic tłumaczył zapytany o konsekwencje finansowe dla odbiorców ciepła w Poznaniu, że gaz ziemny ma 56 procent emisyjności węgla, wiec koszty związane z emisjami, które obecnie wynoszą 80 – 90 euro za tonę CO2, będą niższe. Trudniej jest natomiast ocenić przyszły rozwój cen na rynkach surowcowych. Nowe bloki gazowe mają być także dostosowane do spalania wodoru, co otworzy przed tym zakładem nową perspektywę pozyskiwania materiału opałowego.

Veolia Energia Poznań SA zatrudnia 809 osób i jest odpowiedzialna już tylko za elektrociepłownie na Karolinie. Wcześniej Elektrociepłownia Garbary EC1 w 2015 roku zakończyła eksploatacje, a grunty sprzedano 2019 pod zabudowę mieszkalną . Miasto Poznań posiada 1,27 procent udziałów w Veolia Energia Poznań SA.

Radio Poznań / Veolia Energia Poznań SA / Aleksandra Fedorska

Veolia zasili Poznań nie węglem, a gazem