AlertŚrodowisko

„Świat słyszał, ale nie słuchał”. IPCC apeluje o radykalną politykę w obliczu zmian klimatu

Wykres IPCC pokazujący wzrost temperatury na globie. Grafika: IPCC

Wykres IPCC pokazujący wzrost temperatury na globie. Grafika: IPCC

– Świat słyszał, ale nie słuchał. Nikt nie jest bezpieczny i problem pogłębia się coraz szybciej – mówiła Dr Valérie Masson-Delmotte z Międzyrządowego Panelu o Zmianach Klimatu przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Szósty raport IPCC sugeruje, że tylko radykalna ochrona klimatu uchroni świat przed katastrofą.

Autorzy raportu ustalili, że jest możliwość ograniczenia zmian klimatu w połowie tego wieku poprzez ograniczenie emisji oraz zatrzymanie deforestacji, ale póki co świat zmierza ku wzrostowi globalnych temperatur o 3 stopnie Celsjusza i stąd biorą się coraz częstsze podtopienia oraz pożary. Trend negatywny ma utrzymywać się przez dekady, a w niektórych przypadkach przez stulecia.

Wszystkie scenariusze zakładają wzrost temperatury globalnej o 1,5 stopnia Celsjusza. Przy obecnej ścieżce redukcji emisji CO2 wzrost ma sięgnąć 2,7 stopni Celsjusza w 2100 roku. Temperatura może jednak wciąż utrzymać wzrost poniżej 1,5 stopnia (zadeklarowanego w porozumieniu paryskim) jeżeli zostaną podjęte radykalne kroki na rzecz ochrony klimatu.

Kluczowy przekaz nowego raportu IPCC potwierdza wnioski z poprzedniego dokumentu z 2013 roku, że człowiek jest odpowiedzialny za zmiany klimatu i ograniczy je tylko redukcja emisji gazów cieplarnianych. Jednak niektóre zmiany będą niemożliwe do cofnięcia, jak podniesienie poziomu mórz i topnienie pokrywy lodowej. Niektóre z tych zmian nie miały precedensu w ostatnich dwóch tysiącach lat. Temperatura w dwóch ostatnich stuleciach rosła

IPCC stwierdziło najwyższą koncentrację CO2 w atmosferze od dwóch milionów lat. Poziom morza rośnie najszybciej od 3000 lat. Lód w Arktyce jest najmniejszy od 1000 lat. Lodowce cofnęły się najdalej od 2000 lat. Rośnie intensywność i częstotliwość fal ciepła oraz wysokich opadów.

Uczestnicy konferencji przekonywali, że „rządy muszą uczynić plany neutralności klimatycznej częścią ich polityki jak obiecały w porozumieniu paryskim”. Twierdzili, że „muszą ciąć emisje metanu i innych gazów cieplarnianych szybciej”. Uczestnicy panelu IPCC podkreślali znaczenie redukcji emisji tego gazu, któremu przygląda się już Komisja Europejska w strategii metanowej.

Szósty raport IPCC zawiera wnioski z przeglądu 14 tysięcy prac naukowych. W procesie recenzji zostało uwzględnione 78 tysięcy komentarzy instytucji rządowych, organizacji pozarządowych i ekspertów.

Według członków IPCC zmiany klimatu już teraz oddziałują na cały glob i będą pogłębiać problem wraz ze wzrostem globalnych temperatur. Bez szybkich i radykalnych ograniczeń emisji utrzymanie wzrostu temperatury globalnej poniżej 1,5 stopnia Celsjusza będzie niemożliwe. Szybka redukcja i osiągnięcie neutralności klimatycznej na globie w 2050 roku pozwoli zaś utrzymać wzrost temperatur poniżej 2 stopni Celsjusza i 1,5 stopnia do końca wieku. Utrzymanie obecnej polityki przyniesie wzrost temperatur o 2 stopnie do połowy wieku.

Nowy raport IPCC pozwolił pogłębić zrozumienie zależności działalności człowieka ze zmianami klimatu. – Wzrost temperatury globalnej obserwowany od końca osiemnastego wieku został spowodowany przez człowieka – potwierdzają autorzy nowego dokumentu. Ustalili na przykład, że aerozole maskują faktyczną skalę ocieplenia globu.

IPCC/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Strategia metanowa, czyli bat na LNG z USA dla Polski?


Powiązane artykuły

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Unia, inspirowana przez Włochy, pomoże rozwinąć afrykańską energetykę

Pogarszająca się sytuacja geopolityczna stawia przed ubogą w surowce Europą problem znalezienia nowych źródeł zaopatrzenia. Włochy od ponad pół wieku...

Ustawa wiatrakowa trafiła do Senatu. Ma kolejne niekorzystne poprawki

Sejm głosami posłów koalicji 15 października przyjął przepisy wprowadzające specjalne fundusze partypacyjne, z których właściciele domów i lokali mieszkalnych zlokalizowanych...

Udostępnij:

Facebook X X X