Raport PSEW: W 2040 roku offshore mógłby pokryć 57 procent zapotrzebowania Polski na energię

16 listopada 2022, 10:48 Alert

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) opublikowało raport dotyczący potencjału morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wynika z niego, że na polskich wodach mogłoby powstać nawet 33 GW mocy. Raport wskazuje także 20 nowych obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego, w tym 18 w wyłącznej strefie ekonomicznej i dwa na morzu terytorialnym.

Prezentacja raportu PSEW o potencjale offshore w Polsce. Fot. Michał Perzyński
Prezentacja raportu PSEW o potencjale offshore w Polsce. Fot. Michał Perzyński

Potencjał offshore w Polsce

– Morska energetyka wiatrowa staje się racją stanu. Potrzebne są pilne zmiany, by mogła się ona rozwijać – powiedział prezes PSEW Janusz Gajowiecki otwierając konferencję.

Z kolei wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska przypomniał, że warunki rozwoju offshore na Bałtyku są dobre, gdyż morze jest płytkie, słabo zasolone, jest dobra wietrzność. – Potencjał morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku w perspektywie 2040 roku może przekroczyć 90 GW mocy zainstalowanej. W PEP2040 przyjęliśmy, że offshore będzie realizowany w dwóch fazach, do 2040 roku miałoby powstać 11 GW, które docelowo będą stanowić 20 procent polskiego miksu. Do 2030 roku na polskich wodach ma stanąć 6 GW, ale potencjał jest znacznie większy. To ogromna szansa rozwoju polskiej gospodarki. Chodzi o 150 mld złotych, które uruchomią łańcuch wartości na polskim rynku. Cieszy to, że 13 października została podjęta decyzja Orlenu i ministerstwa infrastruktury o budowie terminalu instalacyjnego dla offshore w Świnoujściu. To fundamentalne kroki, które przybliżają nas do celu, szczecińska fabryka turbin ma zacząć pracę w 2024 roku – mówił Zyska.

Źródło: PSEW

Z raportu PSEW wynika, że w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku jest 20 nowych obszarów, na których możliwy jest rozwój kolejnych projektów o łącznej powierzchni 2171,5 km kw. Dodatkowo na terenie morza terytorialnego są dwa takie obszary. Ponadto według raportu, potencjał polskiego offshore przewidziany w PEP2040, jest niedoszacowany – według analityków w fazie I i II może powstać 15,3 GW, w fazie III 17,7 GW. Dlatego też offshore mógłby pokryć 57 procent zapotrzebowania Polski na energię. Local content mógłby osiągnąć 65 procent.

Źródło: PSEW

Jednak aby to się mogło stać, zaktualizowana musiałaby być strategia energetyczna kraju, uproszczone musiałyby też regulacje i wymagania administracyjne, musiałaby powstać szeroko pojęta logistyka i infrastruktura, potrzebna byłaby również współpraca państw basenu Morza Bałtyckiego i zmiana planów zagospodarowania przestrzennego na obszarach morskich.

Michał Perzyński

Miętkiewicz: Obiekty offshore mogą być narażone na ataki z wody, powietrza i cyberprzestrzeni (ROZMOWA)