15 września w Warszawie odbyła się konferencja Nafta-Gaz-Chemia 2016 zorganizowana przez Zarząd Targów Warszawskich. Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl, poprowadził panel pt. Region Morza Bałtyckiego jako konkurencyjny rynek dostaw gazu. – Przewidzieliśmy rozbudowę Terminala w Świnoujściu o trzeci zbiornik. Ta możliwość będzie rozważana w zależności od potrzeb – powiedział obecny na panelu pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Powiedział on, że istnieją możliwości techniczne, aby zwiększyć przepustowość terminala LNG w Świnoujściu z 5 do 7,5 mld m3 rocznie bez konieczności stawiania trzeciego zbiornika. Zapowiedział, że dopiero konieczność zwiększenia przepustowości do 10 mld m3 będzie wymagała jego postawienia.
Głos zabrał także Paweł Jakubowski, dyrektor Pionu Rozwoju Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.
– Jeżeli chodzi o plany spółki, to głównym celem jest umożliwienie dostaw gazu do Polski z różnych kierunków. Nasz rynek jest stabilny i rocznie potrzebuje ok. 16 mld m3 gazu. Obecnie oprócz kierunku wschodniego możemy go sprowadzać przez gazoport w Świnoujściu oraz połączenia z Czechami, Niemcami oraz z Ukrainą. Dodatkowo w kolejnych latach czekają nas kolejne inwestycje, dzięki którym zyskamy nowe połączenia – powiedział Jakubowski.
Przedstawiciel Gaz-System podkreślił również znaczenie Bramy Północnej, która składa się z dwóch projektów.
– Pierwszym jest Baltic Pipe, który zakłada budowę łączników między Norwegią a Danią oraz między Danią a Polską. Ich realizacja umożliwi przesył gazu w kierunku Polski z szelfu norweskiego. Niezbędne będzie również odpowiednie przygotowanie krajowej infrastruktury. Obecnie intensywnie pracujemy z Energinet.dk nad studium wykonalności projektu. Baltic Pipe ma mieć przepustowość do 10 mld m3. Jesteśmy po wstępnych analizach dotyczących tego projektu. Współpracujemy również z norweską spółką Gassco – mówił przedstawiciel Gaz-System.
– Drugim projektem jest gazoport, którego obecna przepustowość wynosi 5 mld m3. Rozważamy jego rozbudowę do 7,5 mld m3. Mamy miejsce na trzeci zbiornik. W krótkim czasie jesteśmy w stanie zwiększyć możliwości odbioru paliwa. Analizujemy wszelkie możliwości rozbudowy gazoportu – podkreślił, odnosząc się do słów Piotra Naimskiego o tym, że zapewnienie przepustowości 7,5 mld m3 jest możliwe bez budowy nowego zbiornika, a ewentualna rozbudowa będzie konieczna, gdy będziemy chcieli zwiększyć przepustowość Terminalu do do 10 mld m3.
– Realizacja projektów składających się na Bramę Północną stwarza nowe możliwości rozwoju w regionie Morza Bałtyckiego i Europy Środkowej. Analizujemy różne funkcjonalności takie jak przeładunek na cysterny, bunkrowanie statków, a także zasilanie mniejszych statków– dodał.
– Dodatkowo dzięki współpracy z Czechami, Ukrainą i Litwą zwiększymy wolumen gazu przepływającego przez Polski system. Przyczyni się to do zwiększenia bezpieczeństwo dostaw i konkurencyjności rynku gazu w naszej części Europy – zapewnił dyrektor Pionu Rozwoju w Gaz-System.