AktualnościEnergetyka

System oparty o OZE potrzebuje elastyczności. Polska to przegapiła

Sieć przesyłowa. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Sieć przesyłowa. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Najnowszy raport Forum Energii podkreśla konieczność uelastycznienia polskiego systemu energetycznego. Zdaniem think tanku ostatnimi laty nie zostały wprowadzone konieczne zmiany, a nowe reformy muszą sięgnąć rynku mocy.

Forum Energii razem z Magnus Energy stworzyło raport „Moc i elastyczność. Jakiego rynku mocy potrzebuje nowoczesny system energetyczny?”. Zwraca w nim uwagę, że Polska (podobnie jak inne unijne kraje) zwiększa rolę OZE w miksie elektroenergetycznym. Zmierzanie jednak w kierunku zielonej energii wymaga uelastycznienia systemu, czyli wytworzenie zdolności systemu do reagowania na szybkie zmiany w podaży i popycie.

Autorzy raportu jako jeden z głównych wniosków opracowania wskazują, że w Polsce jest brak poprawy elastyczności. Ich zdaniem Polska utrzymuje obecnie dwa niekompatybilne systemy: zmienne źródła zeroemisyjne i sztywne, wysokoemisyjne źródła konwencjonalne.

Droga do zwiększenia elastyczności

– Polska stoi dziś przed zadaniem nie tylko zapewnienia ciągłości dostaw w czasie dynamicznych zmian, lecz także stworzenia warunków do inwestycji w nowe, bardziej elastyczne oraz zeroemisyjne moce wytwórcze czy magazyny energii. Wskazuje to na konieczność utrzymania rynku mocy, jednak polskie dotychczasowe doświadczenia w tym obszarze wskazują także na konieczność jego zreformowania. Jeśli to się nie stanie, transformacja energetyczna nie tylko się opóźni, ale także stanie się droższa i mniej bezpieczna – mówi dr Joanna Pandera, prezeska Forum Energii.

Think tank wskazuje, że elastyczność można osiągnąć m.in. dzięki magazynom energii i elastycznym jednostkom gazowym.

Bez nich nawet duża ilość dostępnych mocy nie gwarantuje stabilności systemu – konkludują autorzy raportu.

Według wyliczeń przedstawionych w raporcie Polska musi zbudować do 2040 roku do 100 GW nowych mocy wytwórczych, inaczej nie zapewni bezpieczeństwa dostaw. Obecne tempo inwestycyjne jest jednak zbyt wolne. W kontekście Europy (włączając w to Polskę) pojawia się zagrożenie niezbilansowania systemu po 2030 roku. Forum Energii nie neguje konieczności wycofania się z energetyki węglowej, ale wskazuje, że potrzebna jest elastyczna i korzystna finansowo alternatywa.

Dwie strony mocy: elastyczna i dyspozycyjna

– W aktualnej sytuacji polski system elektroenergetyczny potrzebuje reformy rynku mocy – takiej, która nie tylko zabezpieczy dostępność mocy w krytycznych momentach, ale także stworzy zachęty dla inwestycji w technologie odpowiadające nowym potrzebom systemu. Forum Energii rekomenduje wprowadzenie nowej architektury rynku mocy opartej na dwóch wyraźnie rozróżnionych produktach: mocy elastycznej i dyspozycyjnej – czytamy w raporcie.

Moc elastyczna ma odpowiadać na szybkie zmiany w systemie. Jej wprowadzenie ma być możliwe w czasie 15-60 minut. Moc dyspozycyjna to rezerwa, której czas uruchomienia może wynieść do czterech godzin. Taki podział ma dostosować mechanizm mocowy do potrzeb transformacji i wprowadzić większą przejrzystość oraz efektywność kosztową.

Kluczowym elementem reform jest wyznaczenie formalnego celu elastyczności w systemie (zarówno w wymiarze technologicznym jak i regulacyjnym). Autorzy raportu zauważają, ze taki obowiązek wynika z unijnych przepisów, ale Polska nie wdrożyła go w praktyce.

– Modernizacja systemu energetycznego nie może być oparta jedynie na zwiększaniu mocy – musi obejmować zdolność do dynamicznego zarządzania tą mocą w warunkach zmienności popytu i podaży energii elektrycznej. Dlatego przyszły mechanizm rynku mocy powinien być częścią szerszej reformy rynku energii: obejmującej przyspieszenie rozwoju OZE, modernizację sieci, wprowadzenie dynamicznych taryf i stworzenie warunków do aktywnego udziału odbiorców w rynku energii – dodaje Tobiasz Adamczewski, wiceprezes Forum Energii.

Pełny raport jest dostępny na stronie Forum Energii.

Forum Energii / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

Pracownik Central European Petroleum podczas badań na Bałtyku. Obecnie spółka odkryła największe złoże ropy na Bałtyku w Polsce, foto: cepetro

Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku

Central European Petroleum odkryło największe konwencjonalne złoże ropy naftowej w historii Polski – Wolin East. Znajduje się ono około 6...
chipy Neuralink (foto ilustracja), foto: neuralink.com

Chiny doganiają USA w wyścigu o kontrolę umysłu?

W chińskim szpitalu 67-letnia pacjentka z ALS „napisała” swoje pierwsze słowa za pomocą myśli. To efekt działania chipu mózgowego Beinao-1...
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....

Udostępnij:

Facebook X X X