AlertEnergetykaGaz.

Regulatorzy z Polski i Danii zapewnią pracę Baltic Pipe zgodną z przepisami unijnymi

Energinet. Budowa Gazociągu Baltic Pipe w Danii. Fot.: PALLE PETER SKOV

Energinet. Budowa Gazociągu Baltic Pipe w Danii. Fot.: PALLE PETER SKOV

Regulatorzy z Polski i Danii podpisali memorandum w sprawie współpracy przy projekcie Baltic Pipe. Konieczność zawarcia takiego memorandum wynika z umowy międzyrządowej w sprawie budowy tego gazociągu między Polską a Królestwem Danii z 2018 roku. Ma ono ułatwić współpracę pomiędzy Urzędem Regulacji Energetyki i jego duńskim odpowiednikiem – FORSYNINGSTILSYNET.

Współpraca polsko-duńska przy regulacjach

– Podpisanie Memorandum of Understanding umożliwi ściślejszą współpracę regulatorów dotyczącą funkcjonowania infrastruktury projektu, która musi działać zgodnie z prawem Unii Europejskiej – podkreśla Rafał Gawin, Prezes URE. – Cieszy nas fakt zawarcia Memorandum. Postrzegamy to jako ważny krok w funkcjonowaniu Baltic Pipe i wyznaczenie wyraźnych ram dalszej współpracy z naszymi polskimi kolegami – powiedział Carsten Smidt, szef duńskiego regulatora.

W memorandum strony ustaliły m.in., że będą wymieniać informacje o wszelkich okolicznościach i działaniach, które mogą wpływać na prawidłowe wykonywanie prawa Unii Europejskiej w odniesieniu do infrastruktury projektu Baltic Pipe. Chodzi o wszelkiego rodzaju decyzje administracyjne lub postępowania dotyczące obu operatorów przesyłowych (jak np. zmiany w koncesjach i zezwoleniach, decyzjach przyznających certyfikaty niezależności itp.)

W umowie międzyrządowej z 2018 roku strony ustaliły, że część infrastruktury projektu Baltic Pipe biegnąca od ostatniego suchego spawu na duńskim wybrzeżu przez duńskie morze terytorialne, wyłączną strefę ekonomiczną i szelf kontynentalny na Morzu Bałtyckim aż do punktu połączenia z polskim systemem przesyłania gazu (czyli interkonektor) będzie stanowiła integralną część polskiego gazowego systemu przesyłowego.

Oznacza to, że będzie on wyłączną własnością polskiego operatora i będzie obsługiwany przez Gaz-System który będzie pełnić funkcję operatora systemu przesyłowego w odniesieniu do interkonektora. Ponieważ decyzją z 28 listopada 2018 roku Duńska Agencja Energii (Energistyrelsen) na podstawie duńskiej ustawy o dostawach gazu ziemnego, przyznała Gaz-Systemowi wyłączenie spod przepisów tej ustawy w odniesieniu do wskazanej powyżej infrastruktury, konieczne stało się ustalenie zasad współpracy DUR i URE w celu zapewnienia funkcjonowania infrastruktury projektu Baltic Pipe zgodnie z prawem Unii Europejskiej. Podpisane memorandum określa zasady tej współpracy.

Baltic Pipe

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on – po raz pierwszy w historii – przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii do Danii i Polski, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Baltic Pipe pozwoli również na dostarczanie gazu z Polski na rynek duński i szwedzki. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m. sześc. z Polski do Danii. Zgodnie z planem gazociąg ma zacząć działać 1 października 2022 roku.

Urząd Regulacji Energetyki/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Baltic Pipe, cała naprzód! Jak będzie wyglądać budowa? (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X