Aktualności

Rekonstrukcja rządu już jutro. Czy Sikorski zostanie wicepremierem?

Radosław Sikorski, fot. PAP/Marcin Obara

Radosław Sikorski, fot. PAP/Marcin Obara

Donald Tusk ma ogłosić długo zapowiadaną rekonstrukcję rządu w środę, 23 lipca o godzinie 10.00. Na czele zmian stoi awans Radosława Sikorskiego na wicepremiera oraz przekazanie Polsce 2050 Ministerstwa Kultury. Przewidywane są również liczne dymisje i reorganizacja kompetencji resortowych.

Po tygodniach negocjacji koalicja rządząca sfinalizowała ustalenia dotyczące rekonstrukcji gabinetu Donalda Tuska. Jak wynika z informacji “Gazety Wyborczej”, Radosław Sikorski – dotychczasowy szef MSZ – otrzyma rekomendacje na stanowisko wicepremiera. Pomysł poparł sam premier, a żaden z koalicjantów nie zgłosił sprzeciwu. Oficjalne potwierdzenie padło także z ust marszałka Sejmu Szymona Hołowni, który podkreślił kompetencje Sikorskiego i ocenił go jako “bardzo dobrego spraw zagranicznych”.

Zgodnie z doniesieniami medialnymi, awans Sikorskiego ma podkreślić znaczenie polityki zagranicznej w układzie sił wewnątrz rządu i wewnątrz Platformy Obywatelskiej. Sam Donald Tusk – jak wskazują źródła – chce wzmocnić konserwatywne skrzydło partii oraz równoważyć wpływy Władysława Kosiniaka-Kamysza, który od 2023 roku pełni funkcję wicepremiera i ministra obrony.

Polska 2050 z Ministerstwem Kultury

Drugim kluczowym elementem rekonstrukcji ma być utworzenie nowego resortu kultury, który przypadnie Polsce 2050. Formacja Szymona Hołowni zabiegała pierwotnie o przyjęcie kompetencji z zakresu mieszkalnictwa, ale Donald Tusk miał odrzucić tę propozycję, chcąc włączyć je do nowej struktury gospodarczej.

– Kompromisem jest powierzenie Polsce 2050 resortu kultury – relacjonuje jeden z uczestników poniedziałkowych rozmów koalicyjnych. Alternatywą były jeszcze resorty sportu i zdrowia, jednak Hołownia ostatecznie zdecydował się na kulturę.

Kto odchodzi? Kto zyskuje?

Rekonstrukcja obejmie także liczne dymisje. Według informacji medialnych rząd opuszczą: minister rolnictwa Czesław Siekierski, minister przemysłu Marzena Czarnecka, minister rozwoju Krzysztof Paszyk i minister aktywów państwowych Jarosław Jaworowski. Z funkcji odwołany zostanie też wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

Stanowisk mają się również pozbyć czterej ministrowie bez teki: Katarzyna Kotula (ds. równości), Adriana Porowska (ds. społeczeństwa obywatelskiego), Marzena Okła-Drewnowicz (ds. seniorów) i Adam Szłapka (ds. europejskich i rzecznik rządu). Niepotwierdzone doniesienia wskazują także na możliwe odejście Hanny Wróblewskiej (minister kultury), Pauliny Hennig-Kloski (klimat i środowisko), Barbary Nowackiej (edukacja) i Sławomira Nitrasa (sport).

Z kolei wśród “wygranych” wymienia się ministra finansów Andrzeja Domańskiego, który ma przejąć kierownictwo nowego resortu gospodarczego, skupiającego kompetencje z zakresu środowiska i energii.

Sondaż IBRiS zamówiony przez Rzeczpospolitą wykazał, że 37,8 procent głosujących uważa, że rekonstrukcja „zdecydowanie nie pomoże” wyjść rządowi z kryzysu politycznego, a 21,5 procent, że „raczej nie pomoże”. 25,4 procent uważa, że rekonstrukcja „raczej pomoże”, a 5,9 procent, że „zdecydowanie pomoże”. 9,4 procent pozostało niezdecydowanych.

Nie brakuje również spekulacji o możliwej zmianie premiera w perspektywie najbliższych miesięcy. W gronie potencjalnych następców Donalda Tuska wymieniani są m.in. Radosław Sikorski, Tomasz Siemoniak, Andrzej Domański i Maciej Berek. Poseł Marek Sawicki z PSL uważa jednak, że najpoważniejsze roszady mogą nadejść dopiero jesienią.

Onet / Gazeta Wyborcza / Gazeta Prawna / PAP / Fakt / Polskie Radio / Biznes Alert / Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

Słońce Polsatu nie zachodzi nigdy

Zygmunt Solorz, zwany przez przyjaciół "Słońcem Polsatu", od dziś nie jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Grupy Polsat Plus. Ale czy ta...

Adam Bodnar odejdzie z rządu. Nie tylko on straci stanowisko

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar utraci stanowisko. Taką informację przekazała TVN24. Pojawiły się informacje, że w ministerialnym fotelu...

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X