Rekordowe zapotrzebowanie na moc. PSE apeluje o ograniczenie zużycia energii

7 sierpnia 2015, 14:13 Alert
Słońce

(CIRE)

Trwające od kilku dni w Polsce upały generują rekordowe zapotrzebowanie na moc w szczycie letnim w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Przekroczyło ono już 22 GW. Polskie Sieci Elektroenergetyczne ostrzegły w komunikacie, że fala upałów może zagrozić pracy KSE.
Jak wynika z danych Polskich sieci Elektroenergetycznych, wczoraj w 13-tej godzinie doby zapotrzebowanie na moc wyniosło 21 983 MW, dzień wcześniej w tej samej godzinie doby wyniosło 22 108 MW. Według danych Giełdowej Platformy Informacyjnej (GPI) w piątek w 12 godzinie doby zapotrzebowanie na moc przekroczyło też 22 GW – i wyniosło 22 134 MW.

Z dostępnego na GPI zestawienia wynika, że moc dyspozycyjna dostępna OSP na dzień dzisiejszy wynosi 24 939 MW, a moc dyspozycyjna ogółem 30 320 MW. Jednak Polskie Sieci Elektroenergetyczne ostrzegają, że niski poziom rzek oraz wysoka temperatura powietrza i wody wykorzystywanej w obiegach chłodzenia powodują powstawanie coraz większych ograniczeń w produkcji energii elektrycznej.

– Prognozowane na kolejne dni warunki pogodowe nie wskazują na poprawę sytuacji – podkreśla PSE i dodaje, że OSP podejmuje wszystkie niezbędne działania dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej na terenie kraju, ale zastrzega, że dostępny zakres tych działań jest jednak ograniczony.

OSP apeluje do wszystkich podmiotów i instytucji, a także gospodarstw domowych, o ograniczenie zużycia energii elektrycznej w okresach szczytowego zapotrzebowania, tj. w godz. 11-15.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w przyszłym tygodniu Polskę czeka ciąg dalszy fali upałów, ale maksimum wysokich temperatur nastąpi w sobotę.

W ubiegłym roku z rekordowym zapotrzebowaniem na moc w szczycie letnim mieliśmy do czynienia w 30 lipca, osiągnęło ono wówczas poziom 21 881 MW.