AlertWszystko

Relacja z debaty “Czy polska energetyka może być innowacyjna?”

„Czy polska energetyka może być innowacyjna?” to tytuł debaty, która odbyła się w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie 7 marca 2015 roku. Gośćmi specjalnymi spotkania byli prof. Henryk Woźniak, Doradca Zarządu Grupy Energa S.A oraz mec. Maciej Szambelańczyk, Doradca w Kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu Akademia Energii, organizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi. Debatę poprowadzili Alumni tegorocznej edycji: Karolina Dziubanii oraz Łukasz Lisicki.

Podczas dyskusji poruszono takie kwestie jak: obecny stan energetyki w Polsce, kierunki i perspektywy jej rozwoju, sposoby stymulacji nowych technologii oraz możliwości zaciśnienia współpracy pomiędzy prywatnym i publicznym sektorem przedsiębiorstw związanych z branżą, a ośrodkami badawczymi.

Obaj goście podkreślali, że podstawowym zadaniem naszego kraju jest przede wszystkim modernizacja dotychczas stosowanych technologii, co wynika między innymi z wymogów, które stawia przed nami polityka klimatyczna UE.

Według mecenasa Macieja Szambelańczyka, poziom innowacyjności polskiej energetyki nie jest na chwilę obecną zadowalający. „Wdrażanie innowacyjności wymaga pewnego zakresu know-how oraz zaplecza naukowego, którego w Polsce nie posiadamy w wystarczającym stopniu”. Podkreślił także fakt, iż ścieżki rozwoju nowych technologii nie są przecierane w Polsce, lecz niestety poza jej granicami: „Technologia w dużej mierze jest do Polski importowana,(…) to my kupujemy turbiny wiatrowe, a nie je produkujemy”.

Prof. Henryk Woźniak zwrócił uwagę na to, że procesy innowacji dokonują się we wszystkich ogniwach tworzenia wartości – w wytwarzaniu, obrocie i dystrybucji, i ocenę tych procesów trudno uśrednić dla branży jako całości. Łatwiej jest opracować i wdrożyć innowacyjne rozwiązania w dziedzinie obrotu i dystrybucji energii elektrycznej, aniżeli w przypadku wytwarzania konwencjonalnego, które związane jest z długoletnimi i kapitałochłonnymi inwestycjami. Dodatkowo podkreślił, że ze względu na postęp technologiczny oraz zmienne środowisko regulacyjne i rynkowe, trudno dokładnie oszacować opłacalność inwestycji długoterminowych.

W jego opinii kierunkiem dla naszego kraju jest stopniowy i bezpieczny dla gospodarki rozwój energetyki rozproszonej, w której największy potencjał rozwojowy wydaje się mieć fotowoltaika, zarówno pod względem wzrostu wydajności, jak i możliwości obniżki kosztów technologii stosowanych, a przed wszystkim rozwijanych i doskonalonych.

W dalszej części dyskusji pojawiło się wiele pytań do panelistów dotyczących m.in. charakteru wdrażanych innowacji (AMI, Smart Grid ) przez grupę energetyczną Energa S.A.. Prof. Woźniak zwrócił uwagę na skutki wzrostu udziału OZE w systemie oraz zaprezentował istotę projektów „Smart Toruń” i „Badania Panelowe Kalisz”, realizowane w ostatnim okresie. Celem drugiego projektu było m.in. sprawdzenie reakcji klientów, u których zamontowano inteligentne układy pomiarowe, na decyzje dotyczące konsumpcji energii elektrycznej w wyniku stosowania określonych bodźców. Analiza końcowa projektu wskazała na uzyskanie pozytywnych efektów u dystrybutora i w gospodarstwach domowych.

Pozytywnie w aspekcie instalacji smart grid wypowiedział się także mec. Maciej Szambelańczyk: „Pomimo tego, iż koszty systemów smart metering zostaną przerzucone na odbiorców końcowych, tego typu instalacje mogą pozwolić na uniknięcie poniesienia znacznych nakładów finansowych związanych z budową nowych mocy wytwórczych – przynajmniej w pewnym zakresie”.

Ostatnia część debaty poświęcona była zagadnieniom związanym z dziedziną badań i rozwoju, czyli fundamentem tworzenia nowych technologii. Goście zwrócili uwagę, że w naszym kraju jest ona cały czas niedoceniania. Żeby wprowadzić innowacje technologiczne potrzeba kilku, czasami kilkunastu lat badań, ale w długiej perspektywie czasowej może to przynieść oczekiwane korzyści. Wskazano na konieczność rozwijania właścicielskiej roli Państwa we wspieraniu projektów badawczych i rozwiązań innowacyjnych, a nie tylko przymus istnienia takiej aktywności po stronie przemysłu.. Obaj goście podkreślili potrzebę wprowadzenia określonych zachęt, swojego rodzaju „premii”, które miałyby zachęcać do bardziej efektywnej współpracy przemysłu z ośrodkami badawczymi nad projektami innowacyjnymi, np. zachęt ze strony regulatora dla spółek dystrybucyjnych energii elektrycznej, istotnych w procesie taryfowania.

Polską energetykę w najbliższych latach czekają bardzo duże zmiany, dlatego sposoby modernizacji, czy szerzej wprowadzania innowacji, są tak istotne już dzisiaj. Nowoczesne technologie w Europie, regionie świata, który jest ubogi w surowce energetyczne, będą determinowały naszą konkurencyjność na świecie.

Partnerem Strategicznym Akademii Energii już po raz drugi jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. W gronie Partnerów inicjatywy znalazły się również największe spółki z sektora energetycznego oraz instytucje, w tym: Alstom Power Sp. z o.o., The Boston Consulting Group, Kancelaria Elżanowski Cherka & Wąsowski, Grupa ENERGA, Grupa LOTOS S.A., PKN ORLEN S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., PKP Energetyka S.A., Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., PwC, SAP Polska, Tauron Polska Energia, WKB Wierciński Kwieciński Baehr.

Partnerami Wspierającymi zostali: HRK S.A., Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A., PGE EJ 1 Sp. z. o.o., Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej i Rozproszonej, RWE Polska S.A., RWE Stoen Operator, Towarowa Giełda Energii S.A.

Patronat Medialny nad IV edycją Akademii Energii objęły: TVP Info, Parkiet, CIRE.pl, Kwartalnik Finansowy Profit Journal, Magazyn Nowy Przemysł, OZE.pl, PAP Biznes, stockwatch.pl, WNP.pl, wysokienapiecie.pl.

Źródło: Fundacja im. Lesława Pagi


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X