Republikański senator blokuje Lend-Lease dla Ukrainy

13 maja 2022, 12:15 Alert

Rand Paul, republikański senator z Kentucky, blokuje szybkie przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy, którą dwa dni wcześniej zaakceptowała Izba Reprezentantów.

Kapitol. Źródło: Wikicommons
Kapitol. Źródło: Wikicommons

Ze względu na jego sprzeciw, najbliższy możliwy termin jest uchwalenia przez Senat będzie możliwy dopiero w przyszłym tygodniu. Administracja Bidena poinformowała, że ​​do 19 maja będą dostępne fundusze w ramach upoważnienia, które pozwala prezydentowi na zezwolenie na transfer broni bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację kryzysową.

Paul domaga się zmiany treści ustawy, tak aby wydatki były kontrolowane przez inspektora generalnego.

– To już trzeci w ciągu dwóch miesięcy wniosek o wydatki zbrojeniowe dla Ukrainy, a ten jest trzy razy większy od tych dwóch poprzednich. Kongres chce tylko wydawać i wydawać. A skąd wziąć pieniądze? Musimy się zadłużyć – mówi Paul.

Rand Paul w pojedynkę zablokował szybkie udzielenie pomocy Ukrainie. Domaga się od Senatu włączenia nowych zapisów do ustawy, chociaż nadal planuje ostatecznie głosować przeciwko niej, powołując się na problem długu publicznego i inflacji w Stanach Zjednoczonych – napisał dziennikarz agencji Bloomberg Stephen Dennis na Twitterze.

Ze względu na sprzeciw Paula, ustawa trafi na dłuższą ścieżkę legislacyjną, a nowe zapisy, których domaga się Paul będą musiały ponownie znaleźć akceptację w Izbie Reprezentantów. Wcześniej w Izbie ustawa przeszła stosunkiem głosów 368-57. Wszyscy, którzy wyrazili sprzeciw, należeli do Republikanów.

Bloomberg/Guardia/Mariusz Marszałkowski

Ustawa Lend-Lease została przyjęta. Ukraina otrzyma więcej niż oczekiwał Biden