AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Reuters: Polska rozważa porzucenie projektu nowej odkrywki w Złoczewie

Odkrywka. Fot. PGE

Kopalnia odkrywkowa. Fot. PGE

Reuters podaje, że Polska rozważa porzucenie planów budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Złoczewie ze względu na rosnące koszty spalania paliw kopalnych i surowsze polityki klimatyczne UE. Odkrywka ta miała dostarczać węgiel na potrzeby Elektrowni Bełchatów należącej do PGE. Była ona również przedmiotem obietnic przedwyborczych Prawa i Sprawiedliwości, które zapewniało, że kopalnia ta stworzy dodatkowe miejsca pracy w regionie.

Co dalej z odkrywką w Złoczewie?

Reuters podaje, że motywem tej decyzji miały być rosnące koszty uprawnień do emisji CO2, presja w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej na walkę ze zmianami klimatu i plany PGE, by inwestować w odnawialne źródła energii. – Nikt nie chce odkrywki w Złoczewie. PGE musi skupić się na projektach nisko- lub zeroemisyjnych, które pozytywnie wpływają na jej EBITDA – powiedziała pragnąca zachować anonimowość osoba cytowana przez Reutersa. Inna anonimowa osoba z kręgów rządowych przyznać w rozmowie z agencją, że kwestia ta jest “problematyczna”. Ministerstwo aktywów państwowych nie odpowiedziało jeszcze na pytania Reutersa w tej sprawie.

PGE poinformowała, że nadal planuje zabezpieczyć koncesję w Złoczewie. – Ostateczny kształt polskiej polityki energetycznej, unijnej polityki klimatycznej i energetycznej, potrzeby systemu, a także koszty finansowania konkretnych projektów – wszystko to będzie miało wpływ na decyzje inwestycyjne dotyczące poszczególnych opcji strategicznych – podała PGE w odpowiedzi na pytania Reutersa.

Projekt odkrywki w Złoczewie został skrytykowany przez ekologów, którzy twierdzą, że spowodowałoby to przesiedlenie 33 wsi i spowodowałoby zanieczyszczenie wody na obszarze, który już teraz cierpi z powodu niedoborów wody.

Elektrownia Bełchatów wytwarza 20 procent energii elektrycznej w Polsce. Jeśli plany utworzenia odkrywki w Złoczewie zostaną porzucone, Polska będzie musiała znaleźć zamiennik dla węgla brunatnego, aby uniknąć zakłóceń w dostawach energii. Jedną z opcji rozważanych przez rząd jest budowa reaktora jądrowego w rejonie Bełchatowa.

Reuters/Michał Perzyński

Gawęda: Szukamy rozwiązań, by przyspieszyć proces koncesyjny dla złoża Złoczew


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X