Rogala: Płynność PGG jest zapewniona do przyszłego roku

22 września 2021, 14:15 Energetyka

– Płynność spółki jest zapewniona na pewno do końca roku, czyli do 31 grudnia, z uwzględnieniem wszystkich świadczeń. Tak jak zakładaliśmy, do zrealizowania umowy społecznej potrzebna jest subwencja, czyli dopłata do redukcji mocy produkcyjnych, rozłożonej w czasie. Większość produkcji węgla w PGG jest już zakontraktowana – powiedział prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala w rozmowie z dziennikarzami w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) 2021.

Polska Grupa Górnicza. Fot. BiznesAlert.pl
Polska Grupa Górnicza. Fot. BiznesAlert.pl

Tomasz Rogala na EKG 2021

– Przykład kopalni w Turowie pokazuje, że gigantyczny problem pojawia się przy czterech tysiącach pracowników, w przypadku PGG mówimy o czterdziestu tysiącach ludzi. Wszelkie kwoty wsparcia są kwestią poufną i są przedmiotem negocjacji z Komisją. Układ kontraktowania średnio- i długoterminowego sprawdził się, ponieważ ochroniło nas to, kiedy ceny były niskie, ale teraz pracujemy na średniej cenie nie dokonując zmian paliwa na rynku. Temat zatrudnienia również jest przedmiotem rozmów między zarządem a stroną społeczną. Zmierzamy w kierunku wykorzystania zasobów wewnętrznych i działań zgodnych z ustalonym planem operacyjnym kopalń – powiedział Rogala.

– Płynność spółki jest zapewniona na pewno do końca roku, czyli do 31 grudnia, z uwzględnieniem wszystkich świadczeń. Tak jak zakładaliśmy, do zrealizowania umowy społecznej potrzebna jest subwencja, czyli dopłata do redukcji mocy produkcyjnych, rozłożonej w czasie. Większość produkcji węgla w PGG jest już zakontraktowana. W umowach ze stroną społeczną określiliśmy i wielkość wydobycia, podzieloną na poszczególne kopalnie, i koszty na poszczególne kopalnie, i tę umowę zamierzamy realizować. Produkcja na ten rok to ponad 23 mln ton, a ile dokładnie, to jeszcze zobaczymy, bo jeszcze kwartał przed nami – dodał.

– Europejski rynek węgla jest specyficzny. Wszystkie rynki, które są wokół nas, mają charakter degresywny. Tak długo, jak nasz główny klient, czyli energetyka zawodowa, będzie zużywać węgiel, tak długo będą funkcjonowały kopalnie. Sytuacja na rynkach światowych nie ma decydującego wpływu na działalność PGG – zaznaczył prezes PGG.

Opracował Michał Perzyński