Idzie jesienny niedobór. Marsz ropy ku 100 dolarom kręci bat na Rosję

15 września 2023, 06:00 Alert

Układ Arabii i Rosji o cięciach eksportu ropy dodatkowych względem porozumienia naftowego OPEC+ winduje cenę ropy w okolicę 100 dolarów, ale powoduje także straty Kremla w Azji, gdzie chciał rozwijać nowy rynek po wypchnięciu z Europy.

Władimir Putin i Aleksiej Miller. Fot. Kremlin.ru
Władimir Putin i Aleksiej Miller. Fot. Kremlin.ru

Po tym jak kartel OPEC zapowiedział niedobór ropy na rynku sięgający 3,3 mln baryłek dziennie, również Międzynarodowa Agencja Energii spodziewa się różnicy między popytem a podażą w wysokości 1,24 mln baryłek dziennie. Baryłka Brent kosztuje ponad 94 dolary.

Niedobór ma się pojawić w trzecim kwartale 2023 roku ze względu na małą aktywność rafinerii oraz cięcia eksportu wprowadzone przez Arabię Saudyjską (milion baryłek) i Rosję (300 mln baryłek dziennie) do końca listopada. MAE uważa, że ruch tych potęg naftowych zniweczył wysiłki stabilizowania rynku po kryzysie energetycznym oraz inwazji Rosji na Ukrainie.

MAE szacuje, że dostawy ropy rosyjskiej spadły w sierpniu 2023 roku o 570 tysięcy baryłek dziennie sięgając 7,2 mln baryłek, z czego te do Chin i Indii zmalały z 4,7 do 3,9 mln baryłek dziennie. Jeden z powodów…to rosnąca cena ropy Urals, która przekroczyła średnio cenę maksymalną wyznaczona przez G7, Unię Europejską i Australię wynoszącą 60 dolarów i kosztowała średnio około 70 dolarów w sierpniu, zmniejszając atrakcyjność tych dostaw w Azji. Tymczasem Rosja chciała zastąpić dostawy do Europy malejące przez sankcje za inwazję na Ukrainie rosnącym eksportem na kontynent azjatycki.

Niedobór ropy potęguje mniejsze wydobycie innych producentów niż Arabia i Rosja. Agencja podkreśla, że kraje porozumienia naftowego OPEC+ również wydobywają mniej ropy niż ustaliły w cięciach, w których biorą także udział Arabia i Rosja, oprócz dobrowolnych ograniczeń opisanych powyżej. Niedobór podaży z krajów OPEC+ sięgał 2,55 mln baryłek dziennie w stosunku do poziomu ustalonego w układzie. Wydobycie w Rosji sięgnęło 9,48 mln baryłek dziennie, a w Arabii Saudyjskiej spadło o 100 tysięcy baryłek do 8,98 mln baryłek dziennie.

Międzynarodowa Agencja Energii / Wojciech Jakóbik

Ropa jest najdroższa w tym roku bo potęgi naftowe straszą świat niedoborami