Rynki ropy czekają na dalszy ciąg rozmów USA i Chin o handlu

14 października 2019, 09:00 Alert
ropa naftowa wydobycie
fot. Pxhere.com

Ceny ropy naftowej spadają w reakcji na wygasający optymizm związany z porozumieniem handlowym USA-Chiny i coraz silniejszy sceptycyzm, że porozumienie to może wpłynąć na poprawę globalnego popytu – podają maklerzy.

Wpływ wojny handlowej na ceny ropy

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 54,37 USD, po zniżce ceny o 0,62 proc. Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 60,15 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,61 proc.

Po spotkaniu z wicepremierem ChRL Liu He, który przewodniczył chińskiej delegacji prowadzącej w Waszyngtonie rozmowy handlowe, osiągnięto pierwszy, znaczący etap porozumienia – poinformował w piątek prezydent USA Donald Trump.

W Waszyngtonie zakończyła się kolejna runda rozmów handlowych USA i Chin, a prezydent Trump uznał, że strony konfliktu znalazły się bardzo blisko zakończenia wojny celnej. Wstępne porozumienie dotyczy własności intelektualnej, usług finansowych i eksportu produktów rolnych. Spisanie umów dotyczących tych ustaleń zajmie do pięciu tygodni.

„Te ustępstwa uzgodnione w piątek przez USA i Chiny nie zmienią słabnącej perspektywy wzrostu popytu” – ocenia Vandana Hari z Vanda Insight. Tymczasem inwestorzy analizują sytuację po piątkowym ataku na irański tankowiec. Władze Iranu zapowiedziały w sobotę ukaranie sprawców dokonanego w piątek ataku rakietowego na jego tankowiec na Morzu Czerwonym.

Sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu Ali Szamchani oświadczył, że taki „wrogi akt na międzynarodowych szlakach żeglugowych nie pozostanie bez odpowiedzi”. Tego samego dnia rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei poinformował, że sprawa jest badana, ale unika się przy tym pośpiechu. „Lekka presja strachu na ceny ropy, związana z atakiem na irański tankowiec na Morzu Czerwonym w piątek, raczej nie zostanie utrzymana” – uważa Vandana Hari. Ropa w USA na NYMEX zdrożała podczas poprzedniej sesji o 1,15 USD, najmocniej od 16 września, a w całym tygodniu zyskała 3,6 proc.

Polska Agencja Prasowa

Putin odwiedzi Arabię Saudyjską. Ropa będzie jednym z głównych tematów